Ανέχεια και ρατσισμός ενώνουν Εκκλησία και Αριστερά – Εφημερίδα Ελευθεροτυπία

Ιστορικό βήμα χαρακτήρισε το συνέδριο στον χαιρετισμό του ο γραμματέας του ΣΥΡΙΖΑ-ΕΚΜ Δημήτρης Βίτσας. Τα σύγχρονα κοινωνικά προβλήματα γίνονται αιτία να «γνωριστούν» καλύτερα Εκκλησία και Αριστερά. H φτώχεια, η ανέχεια, η ανεργία, είναι ζητήματα για τα οποία οι δύο πλευρές έχουν κοινές απόψεις και στα οποία θα μπορούσαν να συνεργαστούν. Αυτό προέκυψε από τις δύο ημέρες του συνεδρίου «Εκκλησία και Αριστερά», που πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη με πρωτοβουλία του Τμήματος Θεολογικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου και σε συνεργασία με την Ιερά Σύνοδο της Εκκλησίας, στην αίθουσα τελετών της Παλιάς Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ.

Διαβάστε το άρθρο στην ιστοσελίδα της Ελευθεροτυπίας:

Ελευθεροτυπία.