Δεύτερη μέρα πολιτισμικής κατάληψης του Τμήματος Θεολογίας του ΑΠΘ

Σήμερα η έναρξη των εκδηλώσεων έγινε στις 18:00 με το νεανικό συγκρότημα THE GANG. Οι GANG σχηματίστηκαν τον Ιανουάριο του 2006 στη Θεσσαλονίκη. Το όνομα προέκυψε από τα αρχικά των ονομάτων μιας παρέας που έβαλε στόχο να μας καταπλήξει. Το Σεπτέμβριο του 2009 εμφανίστηκαν σε μια πλατεία της Θεσσαλονίκης και ύστερα από πολλές προτροπές των fun τους αποφάσισαν να μπουν δυναμικά στο χώρο. Η ανταπόκριση ήταν μεγάλη. Από τον Οκτώβριο του 2009 οι GANG εμφανίζονται κάθε βδομάδα στο Malt & Jazz και μονοπωλούν το ενδιαφέρον της πόλης.

Αργότερα στις 20.00 πραγματοποιήθηκε η προγραμματισμένη Στρογγυλή Τράπεζα με θέμα: «Οι θεολογικές σπουδές του αύριο, σήμερα». Σε αυτή συμμετείχαν οι καθηγητές του Τμήματος Θεολογίας του ΑΠΘ: Μιλτιάδης Κωνσταντίνου, Ιωάννης Πέτρου, Χρυσόστομος Σταμούλης και ο θεολόγος-εκπαιδευτικός Γρηγόρης Μαυροκωστίδης. Τη συζήτηση συντόνισε ο καθηγητής του Τμήματος Θεολογίας του ΑΠΘ π. Βασίλειος Καλλιακμάνης. Την πρώτη από τις τρεις στρογγυλές τράπεζες που έχουν προγραμματιστεί στο πλαίσιο της πολιτισμικής κατάληψης παρακαλούθησε και η ομότιμη καθηγήτρια της Φιλοσοφικής Σχολής και Διευθύντρια της Έδρας UNESCO του ΑΠΘ κ. Δήμητρα Παπαδοπούλου. Όπως ήταν αναμενόμενο τέθηκαν πολλές ερωτήσεις από καθηγητές και φοιτητές, παρουσιάστηκαν προτάσεις και προβληματισμοί σχετικά με το φλέγον ζήτημα των θεολογικών σπουδών και ειδικά με το μάθημα των θρησκευτικών στη Μέση Εκπαίδευση. Το ενδιαφέρον του ακροατηρίου υπήρξε μεγάλο, όπως φάνηκε από τη συζήτηση που ακολούθησε για αρκετή ώρα.