Θεσσαλονίκη: «Πολιτισμική κατάληψη» στο ΑΠΘ από τη Δευτέρα | Agelioforos.gr

Μπορεί η κατάληψη στο κτίριο διοίκησης του ΑΠΘ να έληξε τα ξημερώματα της Παρασκευής, μια άλλη κατάληψη, πολιτισμική αυτή τη φορά ξεκινά. Η «πολιτισμική κατάληψη» διοργανώνεται από το Τμήμα Θεολογίας και επιχειρεί ένα άλμα πέρα από τη φθορά και την αντιδημιουργικότητα. Θα πραγματοποιηθεί στο κτίριο της Θεολογικής Σχολής από τη Δευτέρα 3 Δεκεμβρίου ως και την Τρίτη 11 Δεκεμβρίου.

«Προσπαθούμε να ανοίξουμε το τμήμα μας στον κόσμο και την κοινωνία, να ξεφύγουμε από την εσωστρέφεια, να μας γνωρίσει και ο κόσμος κάτω από την Εγνατία. Προσπαθούμε να δημιουργήσουμε μία νέα πραγματικότητα που είναι και της θεολογίας και του πανεπιστημίου γενικότερα. Δεν έχουμε άλλο δρόμο από τη δημιουργία, αυτό είναι αντίσταση», εξηγεί ο πρόεδρος της οργανωτικής επιτροπής, Χρυσόστομος Σταμούλης, καθηγητής και πρόεδρος του τμήματος Θεολογίας. Ο ίδιος εισηγήθηκε τις εκδηλώσεις, οι οποίες έγιναν ομόφωνα δεκτές από τους συναδέλφους στο τμήμα του με ελάχιστες επιφυλάξεις κάποιων ως προς τη χρήση του όρου «κατάληψη».

Διαβάστε το πλήρες άρθρο παρακάτω:

Θεσσαλονίκη: «Πολιτισμική κατάληψη» στο ΑΠΘ από τη Δευτέρα | ΕΙΔΗΣΕΙΣ | Agelioforos.gr.