Χαιρετισμός Προέδρου Τμήματος Θεολογίας στήν Ἐκδήλωση πρός τιμήν Καθηγητοῦ κ. Γρηγορίου Στάθη

Αιδαισιμολογιώτατε Ἐκπρόσωπε τοῦ Παναγιωτάτου Μητροπολίτου μας κ. Ἀνθίμου, π. Χρυσόστομε Νάση

Σεβαστοί Πατέρες

Κύριε Κοσμήτορα

Κυρίες και Κύριοι Συνάδελφοι

Ἀγαπητοί φοιτητές καί φοιτήτριες,

Ἔχουμε τήν ἰδιαίτερη χαρά σήμερα νά τιμοῦμε μία κορυφαία καί διεθνή προσωπικότητα τοῦ ἀκαδημαϊκοῦ χώρου, τῆς Βυζαντινῆς Μουσικολογίας καί τῆς Ψαλτικῆς Τέχνης πολύμοχθο ἐργάτη, καί ἐξαίρετο ἄνθρωπο, τόν Ὁμότιμο Καθηγητή τοῦ Πανεπιστημίου Ἀθηνῶν κ. Γρηγόριο Στάθη.

Ἡ πρωτοβουλία μας αὐτή δέν εἶναι τυχαία καί ἀταίριαστη μέ τήν ἐπιστημονική δραστηριότητα τοῦ Τμήματός μας, τά ἐρευνητικά ἀντικείμενα τοῦ Ἐργαστηρίου Χριστιανικῆς Λατρείας καί Πολιτισμοῦ, καί τίς ἐντός ἀλλά καί ἐκτός τοῦ Τμήματος ἀναζητήσεις τῶν φοιτητῶν μας. Ἡ ἐπιστημονική, ἐρευνητική, ἀκαδημαϊκή καί πολιτισμική διαδρομή του κ. Γρηγορίου Στάθη, ὅπως αὐτή καταγράφεται στό συγγραφικό καί μελοποιητικό του ἔργο, ἀποτελεῖ καί τό σημεῖο ἀναφορᾶς αὐτῆς μας τῆς συνάντησης:

«Ἡ Ψαλτική Τέχνη, μαζί μέ τήν Εἰκονογραφική Τέχνη –γράφει ὁ ἴδιος αὐτοβιογραφούμενος– εἶναι ἡ φανέρωση τοῦ ἅπαντος τῆς πίστεώς μας, ὅπως καλά θά ξέρετε. Τά ψάλματα, σάν ἔκφραση ἠχητική, εἶναι τό ἀνάδεμα τῆς ἀναπνοῆς τῆς ζωῆς τῆς Ἐκκλησίας· ἡ θεολογία, ἡ ἁγιολογία καί ἑορτολογία, ἡ ὑμνογραφία ἢ ποίηση, ἡ τελετουργία τῆς λατρείας γιά τήν εὐταξία κι εὐσχημοσύνη, καί τό ἀέναο “σήμερον” στό ὁποῖο συντελεῖται τό χτές καί τό αὔριο, τό πάντοτε, εἶναι πτυχές τοῦ ἑνός ἄρραφου χιτῶνα τῆς ψαλτικῆς παραδόσεως πού ντύνει τήν ὀρθόδοξη λατρεία. Οἱ ἐπιστήμονες μουσικολόγοι καί ψάλτες εἶναι καί οἱ καλύτεροι λειτουργιολόγοι καί λατρειολόγοι. Γι’ αὐτό μή παραξενεύεστε πού στά γραφτά μου ἢ τίς ἔγνοιες μου σέ διάφορα συνέδρια ἢ καί ἐπιτροπές εἰδικές βρίσκετε καί θέματα μέ εὐρύτερο λειτουργικό ἐνδιαφέρον· οὔτε κι ἂν διαβάσετε καί τούς Πνευματικούς Ἀναβαθμούς, ὅπως ἀναβρύουν ἀπ’ τήν ὑμνογραφία, οἱ ὁποῖοι μέ πῆγαν μακρυά, στήν Τεχεράνη καί τό Σιράζ τῆς Περσίας, τόν Σεπτέμβριο τοῦ 1994, νά τούς ὀρθώσω σάν ὀρθόδοξη μαρτυρία. Τό εἶπα ἀρχή ἀρχή πώς “μ’ ἀρρωσταίνει ἡ πίστη, γιατί πολύ πιστεύω”· καί ξέρω καί τό ψαλμικό· “ἠγάπησα εὐπρέπειαν οἴκου σου”, ἢ τό ἄλλο· “ὁ ζῆλος τοῦ οἴκου σου κατέφαγέ με”».

Ὁ ζῆλος σας αὐτός, σεβαστέ μας καί ἀγαπητέ μας κ. Καθηγητά, μᾶς κατατρώει ὅλους, σέ μία Πόλη πού γνωρίζει καλά τί σημαίνει θεολογία, πολιτισμός, λειτουργική παράδοση καί ζωή. Ἡ δική σας προσφορά στό χῶρο αὐτό εἶναι πολύτιμη, ἀνεκτίμητη, θά ἔλεγα μοναδική. Γι’ αὐτό καί σᾶς ἀξίζει κάθε τιμή καί κάθε ἔπαινος. Σᾶς εὐχαριστῶ λοιπόν γιατί ἀποδεχτήκατε τήν Πρόσκλησή μας νά εἶστε σήμερα κοντά μας, μία μέρα πολύ ξεχωριστή γιά ὁλόκληρη τή Σχολή μας, ὅπως εὔστοχα τόνισε καί ὁ κ. Κοσμήτορας στό τέλος τῆς Ἀρχιερατικῆς Εὐχαριστιακῆς Σύναξης καί μετά τήν προσευχητική μας Ἀναφορά ὑπέρ ἀναπαύσεως τῆς ψυχῆς ἑνός ἑκάστου τῶν κεκοιμημένων Καθηγητῶν, φοιτητῶν καί ἐργασθέντων στό χῶρο αὐτό.

Θέλαμε νά γίνει κάτι ἁπλό, ζεστό, μέ τή συμμετοχή τῶν φοιτητῶν μας, τῶν διδακτόρων σας, ἀντάξιο τῆς προσφορᾶς σας καί τοῦ διακεκριμένου παγκοσμίως πολυδιάστατου ἔργου σας. Τούς εὐχαριστῶ αὐτή τή στιγμή ὅλους, τόν Βυζαντινό Χορό τοῦ Κρατικοῦ Ὠδείου Θεσσαλονίκης καί τόν διευθυντή του κ. Πέτρο Παπαεμμανουήλ, Δρ. Θεολογίας. Εὐχαριστώ τόν τηλεοπτικό Σταθμό 4Ε, τήν Πεμπτουσία TV γιά τήν τηλεοπτική κάλυψη τῆς Ἐκδήλωσης, ὅπως καί τόν διαδικτυακό ἰστότοπο Ὀρθοδοξία Info γιά τήν δημοσιογραφική στήριξη. Νά ἐκφράσω τίς εὐχαριστίες μου καί στόν Δρ. Μουσικολογίας κ. Ἀντώνη Κωνσταντινίδη γιά τόν αἰνέσιμο λόγο πού θά ἐκφωνήσει σέ λίγο πρός τιμήν σας. Ἰδιαίτερα εὐχαριστῶ τούς φοιτητές τοῦ Τμήματος γιά τήν προθυμία καί τό ἐνδιαφέρον νά στηρίξουν ὀργανωτικά, ἀλλά καί μέ τήν παρουσία τους τήν Ἐκδήλωση.

Νά ἔχετε πάντα ὑγεία καί δύναμη!

Καλῶς ἤλθατε!