Διεθνές συνέδριο θρησκευτικής διπλωματίας με θέμα: «Η Θρησκεία στον Σύγχρονο Κόσμο: Προκλήσεις και Προοπτικές για τον Διάλογο και την Ειρήνη»

Το περιοδικό «Foreign Affairs The Hellenic Edition» σε συνεργασία με το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και υπό την αιγίδα της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών καθώς και του Υπουργείου Εξωτερικών της Ελλάδος, οργανώνει διήμερο Διεθνές Συνέδριο Θρησκευτικής Διπλωματίας με θέμα «Η Θρησκεία στον Σύγχρονο Κόσμο: Προκλήσεις και Προοπτικές για τον Διάλογο και την Ειρήνη», το οποίο έχει προγραμματιστεί να λάβει χώρα στην Λέσχη Αξιωματικών Ενόπλων Δυνάμεων (ΛΑΕΔ), την Δευτέρα 11 και Τρίτη 12 Νοεμβρίου 2019. Το σχέδιο προγράμματος έχει ως εξής:

ΔΕΥΤΕΡΑ, 11 Νοεμβρίου 2019

Συντονιστής: Νίκος Παπαχρήστου, εκπρόσωπος Οικουμενικού Πατριαρχείου.

16:30: Έναρξη Εργασιών Συνεδρίου–Χαιρετισμοί

-Πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης, δια του εκπροσώπου του, Γενικού Γραμματέα Δημόσιας Διπλωματίας, Θρησκευτικών και Προξενικών Υποθέσεων, Κωνσταντίνου Αλεξανδρή.

-Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Αθηνών κ. Ιερώνυμος δια εκπροσώπου του.

-Υπουργός ΥΠΕΞ, Νίκος Δένδιας*,

-Πρύτανης ΕΚΠΑ, Καθηγητής Αθανάσιος Δημόπουλος.

-πρ. υφυπουργός Εξωτερικών, Μάρκος Μπόλαρης

18.00: Εισαγωγική ομιλία: «Τι είναι θρησκευτική διπλωματία; Ο ρόλος της πολιτισμικής και θρησκευτικής κληρονομιάς», Ελισάβετ Προδρόμου, Visiting Associate Professor of Conflict Resolution, στην Σχολή Fletcher του Πανεπιστημίου Tufts, στην Βοστώνη των ΗΠΑ.

Θεματικές Ενότητες:

1) Διαθρησκειακός διάλογος.

18.35–18.55 «Οι Θρησκείες και οι Εκκλησίες παράγοντες ειρήνης, καταλλαγής και αλληλεγγύης», Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μεσσηνίας κ. Χρυσόστομος.

18.55–19.15 «Η συμβολή του διαχρονικού Ιουδαϊσμού στον διαθρησκειακό διάλογο», Ραββίνος Γαβριήλ Νεγκρίν.

19.15–19.35 «Ο ρόλος των θεσμών και της Κοινωνίας των Πολιτών», π. Roberto Cherubini, Communità di Sant’Egidio.

19.35–19.55 «Pax religiosa, Pax cultura, και πολιτική (πολιτικοί;)», Κώστας Ζάρρας, Αν. Καθηγητής Θεολογικής ΕΚΠΑ.

19.55–20.15 «Βαθύτερα αίτια και αφορμές για την στασιμότητα στον διομολογιακό και διαθρησκειακό διάλογο», Βασιλική Σταθοκώστα, Επ. Καθηγήτρια, Τμήμα Θεολογίας, ΕΚΠΑ.

20.15 Συντονιστής Νίκος Παπαχρήστου: Πορίσματα και κεντρικές ιδέες που διατυπώθηκαν.

ΤΡΙΤΗ, 12 Νοεμβρίου 2019

Άνοιγμα εργασιών και συντονισμός: Ιωάννης Παναγιωτόπουλος, Επ. Καθηγητής, Τμήμα Θεολογίας, ΕΚΠΑ.

2) Θρησκεία, πολιτική και φονταμενταλισμός

10.00–10.20 «Ακραίο Ισλάμ, Ιερός(;) Πόλεμος και σύγχρονη Ευρώπη: Το Ισλάμ των Γκαράζ», Μιχάλης Μαριόρας, επ. καθηγητής θεολογικής Σχολής, ΕΚΠΑ.

10.20–10.40 «Σιιτική θεολογία και ένοπλος αγώνας στη Μέση Ανατολή», Μάνος Καραγιάννης, καθηγητής King’s College.

10.40–11.00 «Τα οικονομικά του φονταμενταλισμού», Τάκης Λιαργκόβας, Καθηγητής, Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου.

11.00–11.20 «Θρησκευτική υπηρεσία, υπηρεσία Ενόπλων Δυνάμεων και εκκλησιαστική διπλωματία», Πατήρ Νικόλαος Γουρδούπης, Ταξίαρχος.

11.20–11.40 «Προσφυγική κρίση και Εκκλησία της Ελλάδος», Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ιλίου κ. Αθηναγόρας.

11.40–12.00 «Μεταναστευτικό: Ένταξη, Συνύπαρξη, Σύγκρουση», Γιώργος Κουμουτσάκος, Αναπληρωτής Υπουργός Προστασίας του Πολίτη.

Συντονιστής Ιωάννης Παναγιωτόπουλος: Πορίσματα και κεντρικές ιδέες που διατυπώθηκαν.

Διάλειμμα 12.05–12.20

3) Θρησκευτικές ελευθερίες Συντονιστής: Αλέξανδρος Κατσιάρας, Θεολόγος, δ/ντής ραδιοσταθμού Εκκλησίας της Ελλάδος.

12.20-12.40 «Τι συμβαίνει στον κόσμο», Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Γαλλίας, κ. Εμμανουήλ.*

12.40–13.00 «Οι επιπτώσεις της θρησκευτικής καταπίεσης», Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας, κ. Νικήτας.

13.00-13.20 «Η αναγκαιότητα προάσπισης των θρησκευτικών ελευθεριών», Πανοσιολογιώτατος Αρίσταρχος Γκρέκας, Επ. Καθηγητής, Τμήμα Θεολογίας, ΕΚΠΑ.

13.20–13.40 «Διάλογος μεταξύ κρατών», Κώστας Υφαντής, καθηγητής Διεθνών Σχέσεων, Πάντειο Πανεπιστήμιο.

13.40–14.00 «Η μαρτυρία του Διορθόδοξου Κέντρου ως πρόταση Εκκλησιαστικών σχέσεων και διακονίας», Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Θερμοπυλών κ. Ιωάννης, διευθυντής Διορθόδοξου Κέντρου της Εκκλησίας της Ελλάδος.

14.00–14.20 «Ο ρόλος των ΗΠΑ ως θεματοφύλακας των ελευθεριών», εκπρόσωπος του Ambassador at Large for International Religious Freedom, Sam Brownback.*

4) Θρησκεία, μέσα ενημέρωσης και νέες τεχνολογίες

14.30-14.50 «Θρησκευτική επιρροή στα μέσα μαζικής ενημέρωσης και τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης», Μαρία Αντωνιάδου, Πρόεδρος ΕΣΗΕΑ.

14.50–15.10 «Υπονόμευση των αξιών μέσω των ΜΜΕ», επ. καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Πειραιώς, Αθανάσιος Σαμαράς.

Διάλειμμα 15.10–16.20

Συντονιστής: Ανδρέας Λουδάρος, www.orthodoxia.info

5) Αναταραχή στην Ορθοδοξία

16.30-16.50 «Η περίπτωση της Ουκρανίας», Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Τεργκοβιστίου κ. Νήφων, Καθηγητής, Θεολογική Σχολή Τεργκοβιστίου Βλαχίας, Ρουμανία.

16.50-17.10 «Η περίπτωση των Σκοπίων», Μιχαήλ Τρίτος, Καθηγητής, Τμήμα Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας, ΑΠΘ.

17.10-17.30 «Βαλκάνια και Μόσχα», Sveto Ribolof, Αν. Καθηγητής, Θεολογική Σχολή Σόφιας.

Συντονιστής Ανδρέας Λουδάρος: Πορίσματα και κεντρικές ιδέες που διατυπώθηκαν.

6) Ορθοδοξία στον κόσμο

17.40-18.00 «Η σχέση μεταξύ Ορθόδοξης και Καθολικής Εκκλησίας», Γεώργιος Μάμαλος, στέλεχος Υπ. Εξωτερικών.

18.00-18.20 «Η περίπτωση της Αφρικής», Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Καμερούν κ. Γρηγόριος.

18.20-18.40 «Η περίπτωση της Κίνας», Αθανάσιος Παπανικολάου, Πτέραρχος ε.α.-ΜΑ Θεολογίας.

18.40-19.00 «Ο ρόλος του Αγίου Όρους», πρ. υφυπουργός Εξωτερικών, Μάρκος Μπόλαρης.

Συντονιστής Ανδρέας Λουδάρος: Πορίσματα και κεντρικές ιδέες που διατυπώθηκαν.

Κλείσιμο εργασιών: Λουκάς Γ. Kατσώνης, εκδότης Foreign Affairs the Hellenic Edition.

Οργανωτική Επιτροπή:

• Λουκάς Κατσώνης, Εκδότης Foreign Affairs The Hellenic Edition
  • Αν. Καθηγητής Θεολογίας, ΕΚΠΑ, Κωνσταντίνος Ζάρρας.
  • Επ. Καθηγητής Ιωάννης Παναγιωτόπουλος, Τμήμα Θεολογίας ΕΚΠΑ
  • Επ. Καθηγητής Πανοσιολογιώτατος Αρίσταρχος Γκρέκας, Τμήμα Θεολογίας ΕΚΠΑ