Εκδηλώσεις Λόγου και Τέχνης από το Τμήμα Θεολογίας ΑΠΘ (Μάιος-Ιούνιος 2019)

ekdiloseis_logou_texnisΓια τέταρτη συνεχόμενη χρονιά και υπό την προεδρεία του καθηγητή κ. Παναγιώτη Σκαλτσή το Τμήμα Θεολογίας του ΑΠΘ διοργανώνει μια σειρά από εκδηλώσεις «Λόγου και Τέχνης». Φέτος οι εκδηλώσεις και τα επιστημονικά συνέδρια καλύπτουν σχεδόν δύο μήνες (από τις 8 Μαΐου έως τις 23 Ιουνίου του 2019). Στη διάρκεια αυτών των δύο μηνών οι εκδηλώσεις που θα πραγματοποιηθούν είναι:

– Τιμητική εκδήλωση «Ανθρώπων Διακονία, τιμής χρέος προς Ιερείς που στέκονται δίπλα στον άνθρωπο» Τετάρτη 8 Μαΐου, 19:00, Αίθουσα Τελετών Παλαιάς Φιλοσοφικής Σχολής ΑΠΘ.

– Διεθνές Λειτουργικό Συνέδριο «Θεολογία και Λατρεία: Αναφορά στη σύγχρονη περί την Λειτουργική Επιστήμη Έρευνα», Πέμπτη 9 Μαΐου, 10:30, Αμφιθέατρο Α΄ Θεολογικής Σχολής ΑΠΘ.

– Επιστημονική Ημερίδα «Γυναίκα-Θεολογία-Εκπαίδευση» Τετάρτη 15 Μαΐου, ώρα έναρξης 17:30, Αμφιθέατρο Α΄ Θεολογικής Σχολής ΑΠΘ.

– Τελετή Ανάδειξης σε Επίτιμο Διδάκτορα του Άρχοντα Υπομνηματογράφου της Αγίας του Χριστού Μεγάλης Εκκλησίας Δρ. Αλεξάνδρου Παπαδερού, Πέμπτη 16 Μαΐου, 19:00, Αίθουσα Τελετών Παλαιάς Φιλοσοφικής Σχολής ΑΠΘ.

– Διοργάνωση Δ΄ Επιστημονικής Ημερίδας Μεταπτυχιακών Φοιτητών & Υποψηφίων Διδακτόρων από τον Τομέα Εκκλησιαστικής Ιστορίας, Χριστιανικής Γραμματείας, Αρχαιολογίας & Τέχνης, Παρασκευή 9 Μαΐου, 17:00, Αμφιθέατρο Α΄ Θεολογικής Σχολής ΑΠΘ.

– “Τραγούδια του τόπου μας”, Μουσική εκδήλωση προς τιμήν του κ. Νίκου Φιλιππίδη, Τετάρτη 22 Μαΐου, 19:00, Αίθουσα Τελετών Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

– Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο «Η επικαιρότητα των Πατέρων στο σύγχρονο κόσμο» (υπό την αιγίδα της Α.Θ. Παναγιότητος του Οικουμενικού Πατριάρχου κ.κ. Βαρθολομαίου) Τετάρτη & Πέμπτη, 29 & 30 Μαΐου. Διοργάνωση: Τομέας Εκκλησιαστικής Ιστορίας, Χριστιανικής Γραμματείας, Αρχαιολογίας & Τέχνης

– Αφιέρωμα στην Παλαιά Διαθήκη Πέμπτη 6 Ιουνίου, 18:00, Αίθουσα Συνεδριάσεων 1ου ορόφου Θεολογικής Σχολής ΑΠΘ.

– Παρουσίαση του Περιοδικού «Σύνθεσις» στην Έκθεση Βιβλίου Θεσσαλονίκης, 7-23 Ιουνίου 2019 (Η ακριβής ημερομηνία θα ανακοινωθεί σύντομα).

– «Θεία λατρεία και εκκλησιαστική εμπειρία σήμερα», 17-18 Ιουνίου, Ι. Μονή Ρίλας Βουλγαρίας.

– Έκθεση Βυζαντινών Εικόνων. Έργα των φοιτητών της Θεολογικής Σχολής, Εργαστήρια Αγιογραφίας (Η ακριβής ημερομηνία θα ανακοινωθεί σύντομα).