Χαιρετισμός Προέδρου Τμήματος Θεολογίας στην Ἐκδήλωση πρός τιμήν Θεοδώρου Βασιλικοῦ

Β_48

Σεβαστοί Πατέρες

Κύριε Κοσμήτορα

Κυρίες καί Κύριοι Συνάδελφοι

Ἔχουμε τήν χαρά σήμερα νά τιμοῦμε μία σπουδαία προσωπικότητα τῆς Ψαλτικῆς Τέχνης, τόν Ἄρχοντα Μουσικοδιδάσκαλο τῆς ΜτΧΕ κ. Θεόδωρο Βασιλικό, ὁ ὁποῖος ὅπως σημειώνεται στό σύντομο Βιογραφικό πού ἔχετε στά χέρια σας «ἀνάλωσε καί ἀφιέρωσε τήν ὅλη του βιοτή, στό ἱερό Ἀναλόγιο καί στήν ὀπτικοακουστική καταγραφή τῆς ὑμνογραφίας τῆς Ἐκκλησίας μας». Μέ τόν ἕναν ἢ τόν ἄλλο τρόπο μᾶς ἄφησε ὡς παρακαταθήκη σημαντικό ἔργο στό χῶρο τῆς Ἐκκλησιαστικῆς μας μουσικῆς καί ἀνέδειξε κατά τόν καλύτερο τρόπο τήν Τέχνη τῆς Ψαλμωδίας καί τοῦ Ἀναλογίου διεθνῶς.

Ἔχει γίνει παροιμιακός ὁ λόγος ὅτι «μεγαλώσαμε μέ Βασιλικό καί Περιστέρη». Τούς δύο αὐτούς μεγάλους Μουσικοδιδασκάλους καί ἱερουργούς τοῦ Ἀναλογίου ἀκούγαμε γιά δεκαετίες ὁλόκληρες. Προσωπικά ὡς μαθητής τῆς Ριζαρείου εἶχα τήν τύχη νά ἀνεβαίνω κάπου-κάπου στό δεξί Ἀναλόγιο τοῦ Ἁγίου Θωμᾶ καί νά σαγηνεύομαι ἀπό τήν γλυκύτατη φωνή καί τήν ἀπό τόν κ. Βασιλικό μελισματική καί πεποικιλμένη ἀπόδοση τῶν ὕμνων. Στή συνάντηση γιά τήν ὁποίαν ἔκανε λόγο ὁ π. Εὐτύχιος εἶχα τή δυνατότητα νά ἀναγνωρίσω τό ψυχικό μεγαλεῖο καί τό ἀρχοντικό ἦθος τοῦ σήμερα τιμωμένου. Καί ἀναφέρομαι στον τρόπο ἀποδοχῆς καί ἀναγνώρισης τῶν ἐν Θεσσαλονίκῃ μεγάλων μουσικοδιδασκάλων Ἀθανασίου Καραμάνη, Χρύσανθου Θεοδοσόπουλου καί Χαριλάου Ταλλιαδώρου τούς ὁποίους ὁ ἴδιος τιμᾶ ἰδιαίτερα καί ἔχει συνεργασθεῖ μαζί τους. Στό πρόσωπο ὅλων αὐτῶν καί στό ἔργο, μέ τό προσωπικό ὕφος τοῦ καθενός, ἀναγνωρίζεται ἡ συνέχεια τῆς ἐκκλησιαστικῆς-βυζαντινῆς μουσικῆς καί ἐπιβεβαιώνεται ἡ ἀλήθεια ὅτι «οὐδέν γάρ, οὐδέν οὕτως ἀνίστησι ψυχήν, καί πτεροῖ καί τῆς γῆς ἀπαλλάττει καί τῶν τοῦ σώματος ἀπολύει δεσμῶν καί φιλοσοφεῖν ποιεῖ καί πάντων καταγελᾶν τῶν βιωτικῶν, ὡς μέλος συμφωνίας καί ρυθμῶν συγκείμενον θεὶον ᾄσμα». Τίποτε δηλαδή, κατά τόν ἱερό Χρυσόστομο, δέν ἀναπτερώνει καί ἀνυψώνει τήν ψυχή τόσο ψηλά ὅσο ἡ μουσική καί τό θεῖον ᾄσμα.

Β_31

Κατανοοῦμε λοιπόν τήν προσφορά τῶν διακόνων τοῦ Ἀναλογίου στήν Ἐκκλησία καί τόν ἄνθρωπο καί πιστέυουμε στήν μέ κάθε τρόπο τιμή καί ἀναγνώριση τοῦ κόπου καί τῆς ἀγάπης των στή Λειτουργική-Ψαλτική Τέχνη.

Ἀγαπητέ κ. Βασιλικέ,

Σᾶς ἀξίζει κάθε τιμή καί κάθε ἔπαινος.

Ἡ μεγάλη προσφορά σας στό χῶρο τῆς Βυζαντινῆς Μουσικῆς παραδειγματίζει καί ἐμπνέει ὅλους μας, μικρούς καί μεγάλους. Εἴστε πρέσβυς τῆς λειτουργικῆς μουσικῆς μας παράδοσης σέ διεθνές ἐπίπεδο. Σᾶς εὐχαριστῶ γιατί ἀποδεχθήκατε τήν Πρόσκλησή μας νά εἴστε σήμερα κοντά μας, τήν ἑβδομάδα μάλιστα πού ξεκινᾶ ἡ λειτουργική περίοδος τοῦ Τριωδίου, τῆς ὁποίας τά ὑπέροχα καί κατανυκτικά τροπάρια ἔχετε ψάλλει. Εἴμαστε εὐγνώμονες στόν Βυζαντινό Χορό καί τή Χορωδία τοῦ Ἱ.Ν. Κοιμήσεως τῆς Θεοτόκου 40 Ἐκκλησιῶν Θεσσαλονίκης καί τόν κ. Πάρη Γκούνα ὑπό τή διεύθυνση τοῦ ὁποίου ἀνέλαβαν τό μουσικό μέρος αὐτῆς τῆς Ἐκδήλωσης. Εὐχαριστῶ τόν τηλεοπτικό Σταθμό 4Ε γιά τήν τηλεοπτική κάλυψη τῆς Ἐκδήλωσης, το διαδικτυακό τόπο Pemptousia καθώς και το orthodoxia.info. Νά ἐκφράσω τίς εὐχαριστίες μου και  στόν κ. Γαβριήλ Λαμψίδη γιά τήν ἐξαιρετική ὁμιλία του πρός τιμήν τοῦ Ἄρχοντος Μουσικοδιδασκάλου. Ἰδιαίτερα εὐχαριστῶ τούς φοιτητές τοῦ Τμήματος γιά τήν προθυμία καί τό ἐνδιαφέρον νά στηρίξουν ὀργανωτικά τήν Ἐκδήλωση.

Β_4

Νά ἔχετε πάντοτε ὑγεία καί δύναμη.

Καλῶς ἤλθατε!