afisa

Το Τμήμα Θεολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, στο πλαίσιο των εκδηλώσεων του τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους, το οποίο είναι αφιερωμένο στην Παλαιά Διαθήκη, διοργανώνει Επιστημονική Ημερίδα προς τιμήν του Καθηγητή της Παλαιάς Διαθήκης κ. Μιλτιάδη Κωνσταντίνου με θέμα: «Η μετάφραση της Παλαιάς Διαθήκης. Πρόκληση ή αναγκαιότητα;» που θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 26 Φεβρουαρίου 2019 (ώρα έναρξης 9.30 π.μ.), στο Β΄ Αμφιθέατρο (β’ όροφος) του κτηρίου της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ. Ακολουθεί το αναλυτικό πρόγραμμα της ημερίδας.

09:30-10:00 ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ

10:00-11:30 ΠΡΩΤΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑ

Πρόεδρος: Θεόδωρος Γιάγκου, Κοσμήτορας Θεολογικής Σχολής

Ιωάννης Καραβιδόπουλος, Το κείμενο της Παλαιάς Διαθήκης μέσα στα βιβλία της Καινής Διαθήκης. Προβλήματα κριτικής του κειμένου και μετάφρασης