Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η Στρογγυλή Τράπεζα με θέμα: «Το Ουκρανικό Ζήτημα: Ιστορία, εξέλιξη και προοπτικές»

Ουκρανικό

Το απόγευμα (18:00-21:00) της Τετάρτης 28 Νοεμβρίου 2018 διοργανώθηκε από την Ένωση Ελλήνων Σλαβολόγων στο πλαίσιο του Μεταπτυχιακού Μαθήματος «Πνευματικός Βίος και Πολιτισμός των Σλάβων» Τμήματος Θεολογίας Α.Π.Θ. Στρογγυλή Τράπεζα με θέμα: «Το Ουκρανικό Ζήτημα: Ιστορία, εξέλιξη και προοπτικές» στη Θεολογική Σχολή του Α.Π.Θ. Στη Στρογγυλή Τράπεζα έλαβαν μέρος και εισηγήθηκαν ο κ. Ηλίας Ευαγγέλου Αναπλ. Καθηγητής του Τμήματος Θεολογίας Α.Π.Θ., ο οποίος παρουσίασε σε αδρές γραμμές την ιστορική εξέλιξη της Ρωσίας από την ίδρυση του Κράτους του Κιέβου έως την ανάδειξη της Μοσχοβίτικης Ηγεμονίας και την ανάπτυξή της ως μεγάλης δύναμης στον ευρωπαϊκό χώρο. Ακολούθησε ο κ. Κωνσταντίνος Νιχωρίτης Καθηγητής του Τμήματος Βαλκανικών, Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών του ΠΑ.ΜΑΚ. ο οποίος παρουσίασε σύγχρονες όψεις του ουκρανικού προβλήματος και τους προβληματισμούς που προκύπτουν από τους σημερινούς χειρισμούς του ζητήματος. Ακολούθως ο π. Γεώργιος Ματουρέλι Υποψήφιος Διδάκτωρ του Τμήματος Θεολογίας Α.Π.Θ., ο οποίος παρουσίασε ιστορικές όψεις της εκκλησιαστικής ιστορίας της Δυτικής Ρωσίας και της Ουκρανίας από τους μέσους χρόνους έως και την νεότερη περίοδο οπότε οι περιοχές αυτές ενσωματώθηκαν στο Κράτος της Μόσχας. Τέλος ο Δρ. Αθανάσιος Αθανασιάδης Ε.ΔΙ.Π. του Τμήματος Θεολογίας Α.Π.Θ., ο οποίος παρουσίασε τη θέση του Πατριαρχείου της Σερβίας απέναντι στα τεκταινόμενα στη Ουκρανία και ανέδειξε τα κίνητρά του. Τη Στρογγυλή Τράπεζα παρακολούθησε πολυπληθές ακροατήριο το οποίο έλαβε μέρος στη συζήτηση που ακολούθησε αναδεικνύοντας το ζωηρό ενδιαφέρον που προκαλεί το ζήτημα της Αυτοκεφαλίας της Ουκρανικής Ορθόδοξης Εκκλησίας στην ελληνική κοινωνία και ιδιαίτερα μεταξύ των φοιτητών του Τμήματος Θεολογίας.