Διεθνές Συνέδριο με θέμα: «Αναζητώντας τις Οικουμενικές Διαστάσεις της Διδακτικής του Μαθήματος των Θρησκευτικών. Οι Χριστιανικές Θεολογικές Παραδόσεις της Ευρώπης διαλεγόμενες για κοινές Αγωνίες και Προοπτικές»

AFISA_SYNEDRIOUΔιεθνές Συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στο Τμήμα Θεολογίας του ΑΠΘ κατά το διάστημα 5-9 Οκτωβρίου 2018 με θέμα: «Αναζητώντας τις Οικουμενικές Διαστάσεις της Διδακτικής του Μαθήματος των Θρησκευτικών. Οι Χριστιανικές Θεολογικές Παραδόσεις της Ευρώπης διαλεγόμενες για κοινές Αγωνίες και Προοπτικές». Το εν λόγω συνέδριο συνδιοργανώνουν από κοινού:

– Τμήμα Θεολογίας ΑΠΘ,

– Katholisch-Theologische Fakultät/Albert-Ludwigs-Universität Freiburg,

– Institut für Evangelische Theologie/Otto-Friedrich-Universität Bamberg.

Η επίσημη γλώσσα του συνεδρίου θα είναι τα γερμανικά, ενώ ορισμένες εισηγήσεις θα παρουσιασθούν στα αγγλικά. Δείτε το αναλυτικό πρόγραμμα του συνεδρίου στα ελληνικά και τα γερμανικά.