12Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος για την εισαγωγή πενήντα (50) Μεταπτυχιακών Φοιτητών/τριών για το ακαδημαϊκό έτος 2018-19 στο Nέο Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Π.Μ.Σ.) με τίτλο «Τουρισμός και Τοπική Ανάπτυξη» στο ΑΠΘ. To αντικείμενο του Διατμηματικού Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών «Τουρισμός και Τοπική Ανάπτυξη» βασίζεται στη σύγχρονη διεπιστημονική θεώρηση του τουρισμού και ειδικότερα του τουρισμού και της τοπικής ανάπτυξης, με ιδιαίτερη έμφαση στις οικονομικές, κοινωνικές, περιβαλλοντικές και πολιτισμικές διαστάσεις του, συνδυάζοντας σύγχρονα ζητήματα περιφερειακής ανάπτυξης, δικαίου, χωροταξίας, αγροτικής οικονομίας, περιβάλλοντος, πολιτιστικής-θρησκευτικής κληρονομιάς, καθώς και καινοτομίας και επιχειρηματικότητας. Το Δ.Π.Μ.Σ. ασχολείται εκπαιδευτικά και ερευνητικά τόσο με την προσέγγιση του τουρισμού σε Μακροοικονομικό επίπεδο (σχεδιασμός, ανάπτυξη και πολιτική του τουρισμού σε εθνικό, περιφερειακό και τοπικό επίπεδο), όσο και με την προσέγγιση σε Μικροοικονομικό επίπεδο (επιχειρηματική δραστηριότητα στον τουρισμό).

Οι ενδιαφερόμενοι/ες καλούνται να υποβάλουν ηλεκτρονικά την αίτησή τους (μαζί με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά σκαναρισμένα), μέσω της πλατφόρμας ηλεκτρονικών αιτήσεων του Δ.Π.Μ.Σ. στη διεύθυνση:

https://msc-tourism.econ.auth.gr/admissions μέχρι την Παρασκευή 5 Οκτωβρίου 2018 και ώρα 14.00.

Περισσότερες πληροφορίες παρέχονται στην ιστοσελίδα του Δ.Π.Μ.Σ. και από τη Γραμματεία του Δ.Π.Μ.Σ.