Νέος Κοσμήτορας της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ εξελέγη ο καθηγητής Θεόδωρος Γιάγκου

8ο ΔΣΟΘ_449Μετά το πέρας της σημερινής εκλογικής διαδικασίας νέος Κοσμήτορας της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ εξελέγη ο Καθηγητής του Κανονικού Δικαίου του Τμήματος Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας κ. Θεόδωρος Γιάγκου. Ο νέος Κοσμήτορας αναλαμβάνει καθήκοντα (για μια τριετία) από το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019. Ο κ. Γιάγκου γεννήθηκε στη Βάσα Κοιλανίου Κύπρου το 1957. Είναι έγγαμος και πατέρας έξι παιδιών. Σπούδασε στη Θεολογική Σχολή του ΑΠΘ και το 1979 έλαβε το πτυχίο του με βαθμό «άριστα». Το 1991 ανακηρύχθηκε διδάκτορας του Τμήματος Ποιμαντικής του ΑΠΘ και λίγο αργότερα εξελέγη λέκτορας του ίδιου Τμήματος με γνωστικό αντικείμενο «Πηγές Κανονικού Δικαίου». Το 1996 εξελέγη Επίκουρος Καθηγητής, το 2002 Αναπληρωτής Καθηγητής και στη συνέχεια το 2007 Καθηγητής. Από το 2003 μέχρι σήμερα είναι μέλος της επιτροπής αναγνωρίσεως τίτλων πανεπιστημίων του εξωτερικού (ΔΟΑΤΑΠ) του κλάδου Θεολογίας. Διετέλεσε επίσης Πρόεδρος του Τμήματος Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας κατά την περίοδο 2013-2015. Υπήρξε μέλος της συντακτικής επιτροπής του Nέου Καταστατικού Χάρτη της Κύπρου. Είναι Σύμβουλος του Πατριαρχείου Ιεροσολύμων επί των Νομοκανονικών θεμάτων.  Είναι μέλος των Συνοδικών Επιτροπών της Εκκλησίας της Κύπρου: 1. Νομοκανονικών ζητημάτων 2. Λατρείας και 3. Θεολογικής Παιδείας και επιμορφώσεως του κλήρου.

Δείτε εδώ το αναλυτικό βιογραφικό του νέου Κοσμήτορα.