O χαιρετισμός του Προέδρου του Τμήματος Θεολογίας ΑΠΘ καθηγητή Παναγιώτη Σκαλτσή στο 8ο Διεθνές Συνέδριο Ορθοδόξου Θεολογίας

8ο ΔΣΟΘ_171

Το 8ο Διεθνές Συνέδριο Ορθοδόξου Θεολογίας για την Αγία και Μεγάλη Σύνοδο της Ορθοδόξου Εκκλησίας: Η Ορθόδοξη Θεολογία στον 21ο αιώνα αποτελεί γεγονός σημαντικό όχι μόνο για την θεολογική μας σχολή, στην οποία και φιλοξενείται, αλλά ευρύτερα για την Εκκλησία, την κοινωνία, την σύγχρονη θεολογική σκέψη. Όλοι μας, και κυρίως οι νέοι άνθρωποι, οι φοιτητές μας, θα έχουν την ευκαιρία και την δυνατότητα να ακούσουν, συζητήσουν και προβληματιστούν σε καίρια θέματα που η Αγία και Μεγάλη Σύνοδος με σοφία, θεολογικό λόγο και αγωνία για το σήμερα διατύπωσε και ανέδειξε.

Η Ορθοδοξία στη Διασπορά, οι προϋποθέσεις της συνοδικότητας, Ορθόδοξη Θεολογία και Οικουμένη, ανθρωπολογικές και κοινωνικές προκλήσεις της εποχής μας και Ορθόδοξη Εκκλησία, η μαρτυρία της Εκκλησίας σήμερα, είναι ζητήματα που θα δώσουν αφορμή για εμπνευσμένες εισηγήσεις και γόνιμες συζητήσεις.

8ο ΔΣΟΘ_224

Σε έναν κόσμο που συνεχώς αλλάζει και σε μια εποχή που ο φανατισμός περισσεύει και η ιερότητα του ανθρώπου αμφισβητείται, η Εκκλησία έχει  την ευθύνη να διαλέγεται με το σήμερα και να αναδεικνύει ό,τι συμβάλλει στην ενότητα μεταξύ μας, ό,τι λυτρώνει από την μισαλλοδοξία και την ποικιλόμορφη κακία, ό,τι ανταποκρίνεται στον ευαγγελισμό και επανευαγγελισμό του σύγχρονου ανθρώπου, ό,τι οικοδομεί τον «πολιτισμό της αλληλεγγύης», τον πολιτισμό της εν Χριστώ ζωής, αγάπης, ελευθερίας και αξιοπρέπειας.

Με τις λίγες αυτές σκέψεις χαιρετίζω τις πολυήμερες και αξιολογότατες εισηγήσεις, συγχαίρω όσους κοπίασαν για το παρόν Διεθνές Συνέδριο Ορθοδόξου Θεολογίας και εύχομαι τα πορίσματά του να είναι ανάλογα των υψηλών στοχεύσεών του.