Η τελετή αναγόρευσης του Πατριάρχη Αλεξανδρείας σε Επίτιμο Διδάκτορα του Τμήματος Θεολογίας ΑΠΘ

D300_84

Τελετάρχης (Γραμματέας Τμήματος Θεολογίας: κ. Ρία Πήτα):

Κυρίες και κύριοι σας παρακαλώ να εγερθείτε για την είσοδο του Πρύτανη του Πανεπιστημίου μας καθηγητή κυρίου Περικλή Μήτκα, των Αντιπρυτάνεων κυριών και κυρίων Θεόδωρου Λαόπουλου, Παρασκευής Αργυροπούλου-Πατάκα, Δέσποινας Κλαβανίδου Αριάδνης Στογιαννίδου και Νικόλαου Βαρσακέλη,

του Κοσμήτορα της Θεολογικής Σχολής καθηγητή κυρίου Μιλτιάδη Κωνσταντίνου,

του Προέδρου του Τμήματος Θεολογίας καθηγητή κυρίου Παναγιώτη Σκαλτσή,

των λοιπών καθηγητών του Τμήματος Θεολογίας και

του τιμωμένου της Αυτού Θειοτάτης Μακαριότητος του Πάπα και Πατριάρχη Αλεξανδρείας και πάσης Αφρικής κυρίου Θεόδωρου Β΄.

D300_89

Παρακαλείται ο Πρόεδρος του Τμήματος Θεολογίας καθηγητής κύριος Παναγιώτης Σκαλτσής να κηρύξει την έναρξη της υπ’ αριθμόν 20 δημόσιας πανηγυρικής Συνεδρίασης του Τμήματος Θεολογίας.

Ο Πρόεδρος του Τμήματος ανεβαίνει στο βήμα και κηρύσσει την έναρξη της Συνεδρίασης:

Κηρύσσω την έναρξη της υπ’ αριθμόν 20 δημόσιας πανηγυρικής Συνεδρίασης του Τμήματος Θεολογίας με μόνο θέμα την αναγόρευση σε επίτιμο διδάκτορα της αυτού Θειοτάτης Μακαριότητος του Πάπα και Πατριάρχη Αλεξανδρείας και πάσης Αφρικής κυρίου Θεόδωρου Β΄.

D300_90

Τελετάρχης:

Παρακαλείται ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου καθηγητής κύριος Περικλής Μήτκας να απευθύνει χαιρετισμό.

Ο Πρύτανης απευθύνει χαιρετισμό.

D300_98

Τελετάρχης

Καλείται το μέλος της Συνέλευσης του Τμήματος Θεολογίας, Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Αρκαλοχωρίου, Καστελλίου και Βιάννου, καθηγητής του Τμήματος Θεολογίας, κύριος Ανδρέας Νανάκης να αναγνώσει το χαιρετισμό της Αυτού Θειοτάτης Παναγιότητος του Οικουμενικού Πατριάρχου κ. Βαρθολομαίου.

Ο Μητροπολίτης Αρκαλοχωρίου διαβάζει το χαιρετισμό.

D300_128

Τελετάρχης:

Καλείται το μέλος της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Λαγκαδά, Λητής και Ρεντίνης κ. Ιωάννης να αναγνώσει το χαιρετισμό του Μακαριοτάτου Αρχιεπισκόπου Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ. Ιερωνύμου.

Ο Μητροπολίτης Λαγκαδά διαβάζει το χαιρετισμό.

D300_134

Τελετάρχης:

Παρακαλείται ο Κοσμήτορας της Θεολογικής Σχολής κύριος Μιλτιάδης Κωνσταντίνου να απευθύνει χαιρετισμό.

Ο Κοσμήτορας απευθύνει χαιρετισμό.

D300_146

Τελετάρχης:

Παρακαλείται ο Πρόεδρος του Τμήματος Θεολογίας κύριος Παναγιώτης Σκαλτσής να απευθύνει χαιρετισμό.

Ο  Πρόεδρος απευθύνει χαιρετισμό αναφέροντας και τα ονόματα των τριών καθηγητών που έχουν υπογράψει την πρόταση επιτιμοποίησης.

D300_54

Τελετάρχης:

Παρακαλείται ο αιδεσιμολογιότατος π. Βασίλειος Καλλιακμάνης καθηγητής του Τμήματος Θεολογίας να ανέλθει στο βήμα για να εκφωνήσει τον έπαινο του τιμωμένου.

Ο π. Βασίλειος Καλλιακμάνης διαβάζει τον έπαινο.

D300_170

Τελετάρχης:

Καλείται ο τιμώμενος Μακαριότατος Πάπας και Πατριάρχης Αλεξανδρείας και πάσης Αφρικής κύριος Θεόδωρος Β΄ να εγερθεί.

Γκ

και

Καλείται ο Πρόεδρος του Τμήματος καθηγητής κ. Παναγιώτης Σκαλτσής, να αναγνώσει το ψήφισμα και τον τίτλο.

Ο Πρόεδρος αναγιγνώσκει το ψήφισμα και τον τίτλο.

D300_192

Τελετάρχης:

Καλείται το ακροατήριο να εγερθεί για την αναγόρευση (σύμφωνα με το Νόμο 5343/άρθρο 215):

Ο Πρόεδρος διαβάζει:

Επειδήπερ η Σύνοδος του Τμήματος Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής τον Μακαριότατο Πάπα και Πατριάρχη Αλεξανδρείας και πάσης Αφρικής κύριον Θεόδωρον Β΄ άξιον απέφηνεν του επιτίμου τούτου διδακτορικού αξιώματος, ο δέ Πρύτανις του Πανεπιστημίου τη τούτου γνώμη επινεύει

Ο Πρόεδρος στρέφεται προς τον Πρύτανη, ο οποίος κάνει νεύμα ότι επινεύει για την απόδοση του τίτλου.

μγΚ

Ο Πρόεδρος συνεχίζει:

δια ταύτα εγώ Παναγιώτης Ιωάννου Σκαλτσής, Καθηγητής Λειτουργικής, εν δέ τω παρόντι χρόνω Πρόεδρος του της Θεολογίας Τμήματος της Θεολογικής Σχολής, χρώμενος τη δυνάμει, ην παρά των πανεπιστημιακών νόμων και παρά του Τμήματος περιβέβλημαι, τον Μακαριότατον Πάπαν και Πατριάρχην Αλεξανδρείας και πάσης Αφρικής κύριον Θεόδωρον Β΄ επίτιμον διδάκτορα της Θεολογίας αναγορεύω και πάσας  αυτώ τας προνομίας τας  τω  πανεπιστημιακώ τούτω άξιώματι παρομαρτούσας απονέμω.

D300_210

Τελετάρχης

Ακολουθεί η επίδοση των μεμβρανών από τον Πρόεδρο του Τμήματος Θεολογίας καθηγητή κύριο Παναγιώτη Σκαλτσή.

D300_211

Ακολουθεί το καρφίτσωμα του διασήμου από τον Κοσμήτορα της Θεολογικής Σχολής καθηγητή κύριο Μιλτιάδη Κωνσταντίνου.

D300_217

Ακολουθεί η επίδοση της τιμητικής πλακέτας στον τιμώμενο από τον Πρύτανη του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης καθηγητή κύριο Περικλή Μήτκα.

D300_223

Τελετάρχης:

Παρακαλείται ο νέος επίτιμος διδάκτορας του Τμήματος Θεολογίας Μακαριότατος Πάπας και Πατριάρχης Αλεξανδρείας και πάσης Αφρικής κύριος Θεόδωρος Β΄ να ανέλθει στο βήμα για την ομιλία του με θέμα «ἱεραποστολή στήν Ἀφρική ἐν ἔργῳ καί ἀληθείᾳ».

Ο νέος επίτιμος διδάκτορας ανέρχεται στο βήμα και ακολουθεί η ομιλία του.

D300_256

Τελετάρχης:

Καλείται ο Πρόεδρος του Τμήματος καθηγητής κύριος Παναγιώτης Σκαλτσής να κηρύξει το πέρας αυτής της πανηγυρικής Συνεδρίασης.

D300_172

Ακολουθεί ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΠΟΦΩΝΗΣΗ από το Βυζαντινό χορό του Κρατικού Ωδείου Θεσσαλονίκης υπό τη διεύθυνση του κυρίου Πέτρου Παπαεμμανουήλ.

D300_281

Παρακαλείσθε να παραμείνετε στις θέσεις σας. Κηρύσσω τη λήξη αυτής της δημόσιας πανηγυρικής Συνεδρίασης του Τμήματος Θεολογίας με μόνο θέμα την αναγόρευση σε επίτιμο διδάκτορα της Αυτού Θειοτάτης Μακαριότητος του Πάπα και Πατριάρχη Αλεξανδρείας και πάσης Αφρικής κυρίου Θεόδωρου Β΄.