O χαιρετισμός του Προέδρου του Τμήματος Θεολογίας ΑΠΘ Καθηγητή Παναγιώτη Σκαλτσή στη Γ΄ Διεθνή Επιστημονική Ημερίδα αφιερωμένη στη μνήμη του Ομότ. Καθηγητή Αντώνιου Αιμίλιου Ταχιάου

D300_45Κυρίες και Κύριοι,

Αισθάνομαι ιδιαίτερη συγκίνηση απόψε που βρίσκομαι ανάμεσά σας κατά την έναρξη της Ημερίδας αυτής που οργάνωσε ο Ιερός Προσκυνηματικός Ναός των Αγίων Κυρίλλου και Μεθοδίου Θεσσαλονίκης για να τιμήσει την ιερά μνήμη των αγίων φωτιστών των Σλάβων και παράλληλα τη μνήμη του Ομότιμου Καθηγητή και Ακαδημαϊκού Αντωνίου – Αιμιλίου Ταχιάου, ο οποίος πολύ πρόσφατα έφυγε από κοντά μας. Ο Καθηγητής Ταχιάος για όλους όσους τον γνωρίσαμε από κοντά είτε ως μαθητές του είτε ως συνάδελφοί του είτε ως συνεργάτες του αποτελούσε πρότυπο ακαδημαϊκού δασκάλου, ο οποίος από νεαρή ηλικία και μέχρι το τέλος της μακράς και πλούσιας σε εμπειρίες, κατακτήσεις και διακρίσεις ζωής του αφιερώθηκε ολόψυχα στην καλλιέργεια της ιεράς επιστήμης της θεολογίας και μάλιστα μιας ιδιαίτερης πτυχής της που συνδέεται με την ιστορία και τον πολιτισμό του ορθόδοξου σλαβικού κόσμου.

Αν και ίσως δεν χρειάζεται θα το υπογραμμίσω για μια ακόμα φορά, καθώς αποτελεί κοινή παραδοχή. Ο Καθηγητής Ταχιάος υπήρξε ο πρώτος σλαβολόγος επιστήμονας, ο οποίος διορίστηκε στο ελληνικό πανεπιστήμιο – στη Θεολογική Σχολή και κατόπιν στο Τμήμα Θεολογίας – και ο πρώτος ο οποίος εγκαινίασε στη χώρα μας την συστηματική επιστημονική μελέτη του ορθόδοξου σλαβικού κόσμου ανοίγοντας κυριολεκτικά κάτω από αντίξοες συνθήκες τον δρόμο για όλους τους άλλους επιστήμονες, οι οποίοι ακολούθησαν, με μοναδικό του όπλο την επιμονή του και την ακάματη εργατικότητά του.

Είναι παροιμιώδης και παραμένει ως παρακαταθήκη για όλους μας η ακόρεστη αγάπη του Καθηγητή Ταχιάου για την έρευνα και τη μελέτη της επιστήμης του αλλά παράλληλα και η διαρκής προσπάθειά του για τη διεύρυνση των δυνατοτήτων επικοινωνίας και αλληλοκατανόησης του ελληνικού κόσμου με τον κόσμο των Σλάβων.

Έμπρακτη απόδειξη αυτών των προσπαθειών του αείμνηστου Καθηγητή είναι η αποψινή 3η Ημερίδα με θέμα: «Ο εκχριστιανισμός των σλαβικών λαών», η οποία συνεχίζει την παράδοση που εγκαινίασε σε συνεργασία με τον Ιερό Προσκυνηματικό Ναό των Αγίων Κυρίλλου και Μεθοδίου Θεσσαλονίκης και στόχο την ανάδειξη του έργου των αγίων θεσσαλονικέων φωτιστών των Σλάβων και τη σημασία του για την προσέγγιση Ελλήνων και Σλάβων μέσα στο πλαίσιο της Παράδοσης της Οικουμενικής Ορθοδοξίας

Με αυτές τις λίγες σκέψεις χαιρετίζω την αποψινή Ημερίδα εκ μέρους του Τμήματος Θεολογίας, όπου ο Καθηγητής Ταχιάος υπηρέτησε, και εύχομαι καλή επιτυχία στις εργασίες της.