Παρουσίαση της επιστημονικής ερμηνευτικής σειράς Critical Approaches to the Bible στη Θεολογική Σχολή του ΑΠΘ

CAB

Οι εκδόσεις Ostracon διοργανώνουν παρουσίαση της μοναδικής στην Ελλάδα επιστημονικής ερμηνευτικής σειράς Critical Approaches to the Bible, η οποία αριθμεί πλέον 16 έργα. Η παρουσίαση της σειράς θα γίνει στο πλαίσιο της Εβδομάδας Λόγου και Τέχνης που διοργανώνει το Τμήμα Θεολογίας του ΑΠΘ την Τετάρτη 9 Μαΐου στις 11:30 στο Β΄ αμφιθέατρο της Θεολογικής Σχολής (2ος όροφος). Για τη σειρά και τα έργα της θα μιλήσουν οι:

– Χαράλαμπος Ατματζίδης, Αναπληρωτής Καθηγητής Τμήματος Θεολογίας ΑΠΘ

– Κυριακούλα Παπαδημητρίου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Τμήματος Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας ΑΠΘ

– Μόσχος Γκουτζιούδης, Επίκουρος Καθηγητής Τμήματος Θεολογίας ΑΠΘ

Θα ακολουθήσει συζήτηση με το ακροατήριο η οποία θα κινηθεί σε τρεις άξονες: Στις νέες τάσεις ερμηνευτικής προσέγγισης των βιβλικών κειμένων, στη σχέση της βιβλικής επιστήμης με τη ζωή της Εκκλησίας και στη σύνδεση της Βίβλου με τους υπόλοιπους κλάδους της θεολογίας.