Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο με θέμα: «Tο Ψαλτήριο στη λειτουργική παράδοση και λαϊκή ευσέβεια της Ορθόδοξης Ανατολής» στη Θεσσαλονίκη

69730Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο διοργανώνεται υπό την αιγίδα της Κοσμητείας της Θεολογικής Σχολής και με τη συμμετοχή της Ειδικής Συνοδικής Επιτροπής Λειτουργικής Αναγεννήσεως της Εκκλησίας της Ελλάδος με θέμα: «Tο Ψαλτήριο στη λειτουργική παράδοση και λαϊκή ευσέβεια της Ορθόδοξης Ανατολής» (The Psalter in the Liturgical Tradition and Popular Piety of the Orthodox East) στη Θεσσαλονίκη. Το συνέδριο θα διεξαχθεί στις 7 Μαΐου 2018 στις 11:00 πμ στην Αίθουσα Συνεδρίων της Ιεράς Μητροπόλεως Θεσσαλονίκης και στις 8 Μαΐου 2018, 10:00 πμ στο B΄ αμφιθέατρο της Θεολογικής Σχολής Α.Π.Θ. Δείτε το αναλυτικό πρόγραμμα και τους ομιλητές.

Καθηγητής Παναγιώτης Σκαλτσής: 2310996657, pskaltsi@theo.auth.gr

Επιστημονική Επιτροπή

Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Καισαριανής, Βύρωνος και Υμηττού κ. Δανιήλ

Καθηγητής Μιλτιάδης Κωνσταντίνου Κοσμήτωρ Θεολογικής Σχολής Α.Π.Θ.

Καθηγητής Παναγιώτης Σκαλτσής Πρόεδρος Τμήματος Θεολογίας Α.Π.Θ.

Αναπλ. Καθηγητής Αθανάσιος Παπαρνάκης

Επίκ. Καθηγητής πρωτοπρ. Χρυσόστομος Νάσσης