Επιστημονική Ημερίδα Θεολόγων-Κοινωνιολόγων με θέμα: «Η ηθική της πράξης: Η κοινωνική φροντίδα στην Ελλάδα της κρίσης»

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Πρόγραμμα ΗΘΙΚΗ ΤΗΣ ΠΡΑΞΗΣ ΒΛΑΤΑΔΕΣ[54602]_Page_111:30-11:45 Προσέλευση-Εγγραφές

11:45-12:00 Χαιρετισμοί

12:00-12:15 Χρήστος Τσιρώνης, Επίκ. Καθηγητής Τμ. Θεολογίας ΑΠΘ, Διακονία, Φιλανθρωπία, Ελεημοσύνη: Μια χαρτογράφηση της χριστιανικής αλληλεγγύης.

12:15-12:30 Νικόλαος Γ. Ιντζεσίλογλου, Ομ. Καθηγητής του ΑΠΘ, Νομικός-Κοινωνιολόγος, Ο «άλλος» στον καιρό της κρίσης και στρατηγικές κοινωνικής αλληλεγγύης.

12:30-12:45 Πέτρος Παναγιωτόπουλος, Εψηφισμένος Επικ. Καθηγητής Τμ. Θεολογίας ΑΠΘ, «Ο αδελφός ο ελάχιστος εγώ ειμί»: η κοινωνική ευθύνη σε περίοδο κρίσης.

12:45-13:00 Λεωνίδας Παπαδόπουλος Πρόεδρος Φ.Α.Α.Θ., Φιλόπτωχος Αδελφότης Ανδρών Θεσσαλονίκης, μια διαχρονική κοινωνική παρεμβατική.

13:00-13:15 Χαρούλα Φακίδου Πρόεδρος Φ.Α.Γ.Θ., Η Φιλόπτωχος Αδελφότητα Κυριών Θεσσαλονίκης και το έργο της.

13:15-13:45 Διάλειμμα

13:45-14:00 Αρχιμ. Αθηναγόρας Λουκατάρης, Ίδρυμα «Φάρος του Κόσμου», Με τη δύναμη της παιδείας στήνουμε γέφυρες Επικοινωνίας.

14:00-14:15 Δέσποινα Μιχελάκη, Υπεύθυνη Γραφείου Περιβαλλοντικής Αγωγής ΔΔΕ, Δυτ. Θεσσαλονίκης, Ενημερώνομαι, ανακυκλώνω, σκέφτομαι τον Συνάνθρωπο.

14:15-14:30 Χρήστος Ρουμπίδης, Σχολικός Σύμβουλος Κοινωνιολόγων, Παιδεία— Κοινωνική φροντίδα

14:30-14:45 Πολύβιος Στράντζαλης, Σχολικός Σύμβουλος Θεολόγων, Η καλλιέργεια της ηθικής και κοινωνικής ευαισθησίας των μαθητών/τριών μέσα από το ΜτΘ.

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ – ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αμορίου κ. Νικηφόρος, Ηγούμενος της Ιεράς Πατριαρχικής & Σταυροπηγιακής Μονής Βλατάδων, Πρόεδρος του Πατριαρχικού Ιδρύματος Πατερικών Μελετών

Συμεών Πασχαλίδης, Καθηγητής Θεολογικής Σχολής ΑΠΘ, Διευθυντής του Πατριαρχικού Ιδρύματος Πατερικών Μελετών

Παναγιώτης Ανανιάδης, Γεωλόγος-Θεολόγος, Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας