Μουσική Εκδήλωση «Ποιος Προφήτης τώρα θ’ ακουστεί;» -Δρόμοι του ελληνικού τραγουδιού

ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ Α3Στο πλαίσιο των «Εκδηλώσεων Θεολογικού Λόγου και Τέχνης» που οργανώνει το Τμήμα Θεολογίας κατά το μήνα Μάιο, θα παρουσιαστεί μουσικό πρόγραμμα, την Πέμπτη 18 Μαΐου 2017 και ώρα 8-10 μ.μ. στην Αίθουσα Τελετών του ΑΠΘ, με σύγχρονα και παραδοσιακά τραγούδια. Στην εκδήλωση αυτή συμμετέχουν το Μουσικό Σχήμα Αιολική Οκτάβα, ένα έντεχνο παραδοσιακό συγκρότημα των Ωδείων Ταπέ με πλούσια δραστηριότητα στα μουσικά δρώμενα της εποχής μας. Συμμετέχει επίσης και ο Σύλλογος Σαρακατσαναίων φοιτητών «Ο Λεπενιώτης», που δραστηριοποιείται εδώ και 45 χρόνια με χορούς και τραγούδια από την πλούσια μουσική παράδοση των Σαρακατσαναίων. Η πρωτοβουλία αυτή φιλοδοξεί να προβάλλει την ποιοτική μουσική, να αναδείξει τη βαθειά σχέση που έχει η θεολογία με τον πολιτισμό και σε κάθε περίπτωση να τονίσει την εξωστρεφή σχέση του πανεπιστημίου και δη της Θεολογικής Σχολής με την κοινωνία.