Διεθνής Επιστημονική Διημερίδα για τον μακαριστό λειτουργιολόγο Καθηγητή Ιωάννη Φουντούλη

FOYNTOULIS AFISSA A3Με την ευκαιρία της συμπλήρωσης δέκα χρόνων από την κοίμηση του μακαριστού Καθηγητού Ιωάννου Φουντούλη, το Τμήμα Θεολογίας διοργανώνει Διεθνή Επιστημονική Διημερίδα με θέμα «Ιωάννης Φουντούλης ως θεραπευτής της Λειτουργικής Θεολογίας». Η Διημερίδα θα πραγματοποιηθεί το διήμερο Πέμπτη και Παρασκευή, 18 και 19 Μαΐου 2017, στο Εργαστήριο Παιδαγωγικής της Θεολογικής Σχολής και εντάσσεται στο πλαίσιο των «Εκδηλώσεων Θεολογικού Λόγου και Τέχνης». Είκοσι εισηγητές διαφόρων ειδικοτήτων, από ελληνικά και ξένα πανεπιστήμια, θα έχουν την ευκαιρία να παρουσιάσουν πτυχές του έργου του Ιωάννη Φουντούλη σχετικά με τη Λειτουργική Θεολογία, μια Θεολογία που αντλεί το υλικό της από τα βιβλικά και ιστορικά δεδομένα, βιώνεται στην Εκκλησία και κηρύττει την της εσχατολογικής βασιλείας πρόγευση και εμπειρία.