Παρουσίαση του νέου βιβλίου του Αρχιεπισκόπου Αλβανίας στη Θεσσαλονίκη

Layout 1

Παρουσίαση του νέου βιβλίου του Αρχιεπισκόπου Tιράνων, Δυρραχίου και πάσης Αλβανίας κ. Αναστασίου με τίτλο: ΕΓΡΗΓΟΡΣΗ-ΧΡΕΟΣ ΤΩΝ ΟΡΘΟΔΟΞΩΝ από τις εκδόσεις Εν πλω. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στο θέατρο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ (Εθν. Αμύνης 2) στη Θεσσαλονίκη (έναντι Λευκού Πύργου) την Κυριακή 14 Μαΐου στις 12 το μεσημέρι.

Ομιλητές:

• Θεόδωρος Γιάγκου, Καθηγητής Τμήματος Ποιμαντικής & Κοινωνικής Θεολογίας Α.Π.Θ
  • Χρήστος Τσιρώνης, Επίκουρος Καθηγητής Θεολογικής Σχολής του Α.Π.Θ.
  • Χαράλαμπος Ατματζίδης, Αναπληρωτής Καθηγητής Θεολογικής Σχολής του Α.Π.Θ.
  • Γιώργος Παπαγεωργίου, Ομότιμος καθηγητής χειρουργικής

Επίσης θα παρουσιαστεί το βιβλίο “Η Ανασύσταση της Ορθοδόξου Αυτοκεφάλου Εκκλησίας της Αλβανίας (1991-2016)” και θα προβληθεί σχετικό video.

Από το οπισθόφυλλο του βιβλίου

Ἡ Ὀρθόδοξη συνείδηση δέν εἶναι δυνατόν νά παραμείνει ἀπαθής στό κοινωνικό γίγνεσθαι, σέ πνευματικές ζυμώσεις πού ἐπηρεάζουν τό ἀνθρώπινο γένος. Ὅσοι ἔχουν ὑπεύθυνες θέσεις στήν Ἐκκλησία, ἀλλά καί γενικότερα τά συνειδητά μέλη της, καλοῦνται νά ἀγρυπνοῦν. Ἡ προτροπή τοῦ Χριστοῦ «γρηγορεῖτε» παραμένει πολλαπλά ἐπίκαιρη. Τά κείμενα πού περιλαμβάνονται στήν παροῦσα συλλογή ἐπιδιώκουν νά ἐκφράσουν μία Ὀρθόδοξη ἄποψη σέ κρίσιμα σύγχρονα θέματα:

• Ἡ Ὀρθοδοξία στήν τρίτη χιλιετία
  • Σχέσεις Ὀρθοδοξίας μέ τίς θετικές
  • Πολυθρησκευτική Εὐρώπη καί Ὀρθοδοξία· ἐπιστῆμες
  • Ὀρθόδοξη Ἑνότητα καί Ἱεραποστολή
  • Ὀρθόδοξη συμβολή
  • Τολμοῦμε νά ἐλπίζουμε
  • Οἰκονομική κρίση
  • Διωγμοί καί μαρτύριο σέ παγκόσμια θέματα
  • Συμβολή τοῦ Χριστιανισμοῦ στόν εὐρωπαϊκό πολιτισμό τῶν Χριστιανῶν
  • Παγκόσμια εἰρήνη
  • Ἀναζήτηση βασικῶν ἀξιῶν ζωῆς
  • Σχετικά μέ τήν Ἁγία καί Μεγάλη Σύνοδο
  • Βαλκανική συμβίωση
  • Μεταμόρφωση τοῦ κόσμου τῶν Ὀρθοδόξων Ἐκκλησιῶν.

Ἐπιχειροῦν νά ἐπισημάνουν ὁρισμένες πλευρές τῆς εὐθύνης τῶν Ὀρθοδόξων στόν σύγχρονο κόσμο. Ἀποτελοῦν μιά ἔκφραση Ὀρθοδόξου ἐγρηγόρσεως.