3ο Σεμινάριο «Σημειωτική και Βίβλος: Από την πράξη στη θεωρία»

Αφίσα συνεργασίας 2017Το Εργαστήριο Βιβλικών Σπουδών (Biblical Studies Lab) του Τμήματος Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας Α.Π.Θ. διοργανώνει το 3ο Σεμινάριο «Σημειωτική και Βίβλος», το οποίο αναπτύσσει θέματα εφαρμογής της σημειωτικής θεωρίας σε κείμενα της Βίβλου, με σκοπό την ερμηνευτική της κατανόηση με σύγχρονους τρόπους προσέγγισης του νοήματός της. Το σεμινάριο γίνεται σε συνεργασία με το Εργαστήριο Σημειωτικής (SemioLab) της Φιλοσοφικής Σχολής Α.Π.Θ. και με το Κέντρο Ανάλυσης Θρησκευτικού Λόγου (CADIR) της Θεολογικής Σχολής του Καθολικού Πανεπιστημίου της Λυών. Οι ημερομηνίες διεξαγωγής είναι 24-28 Απριλίου 2017 στη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης και θα διδάξει ο π. Γεώργιος Βασιλάκης, υποψήφιος διδάκτορας στη σημειωτική ανάλυση της Αγίας Γραφής του Université Catholique de Lyon και διδάσκων στη Θεολογική Σχολή του ίδιου Πανεπιστημίου. Ειδικός προσκεκλημένος του φετινού σεμιναρίου είναι ο αναπληρωτής καθηγητής της Φιλοσοφικής Σχολής του Α.Π.Θ. κ. Ευάγγελος Κουρδής, ειδικός σε θέματα της Σημειωτικής, ο οποίος θα παρουσιάσει σχετική εισήγηση.

Η είσοδος είναι ελεύθερη σε κάθε ακαδημαϊκά ενδιαφερόμενο. Στους συμμετέχοντες θα δοθεί Βεβαίωση παρακολούθησης του Σεμιναρίου. Βλ. Ομάδα Σεμιναρίου στο facebook και ανακοίνωση στην ιστοσελίδα της Ελληνικής Σημειωτικής Εταιρείας. Επιστημονική υπεύθυνη: Κυριακούλα Παπαδημητρίου, αναπλ. καθηγήτρια, Διευθύντρια Εργαστηρίου Βιβλικών Σπουδών Τμήματος Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας Α.Π.Θ. (kyp@past.auth.gr).