ΤιμΤο Τμήμα Θεολογίας του Α.Π.Θ. διοργανώνει Επιστημονική Ημερίδα με θέμα: «Σύγχρονες μέθοδοι στην επιστημονική μελέτη της θρησκείας», η οποία θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 7 Απριλίου στο Α΄ Αμφιθέατρο της Θεολογικής Σχολής και ώρα 10.00. Συμμετέχει ο καθηγητής του University of Southern Denmark, Odense και Πρόεδρος της IAHR (International Association for the History of Religions) κ. Tim Jensen. Η ομιλία του κ. Jensen με θέμα «The raison d’être for the academic study of religion» θα γίνει στα αγγλικά με παράλληλη μετάφραση στα ελληνικά. Συντονίζει ο Καθηγητής του Τμήματος Θεολογίας κ.  Παναγιώτης Παχής.