Η ομιλία του καθηγητή Reinhold Mokrosch στην τρίτη συνάντηση των μελών του Βiblicum για το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017

biblicum-2016Στην τρίτη συνάντηση του φετινού Biblicum που διοργανώνει ο Τομέας Βιβλικής Γραμματείας και Θρησκειολογίας του Τμήματος Θεολογίας του ΑΠΘ ήταν προσκεκλημένος ο καθηγητής Reinhold Mokrosch του Institut für Ev. Theologie der Universität Osnabrück, ο οποίος θεωρείται ο πλέον ειδικός σε θέματα σχετικά με τον Λούθηρο. Η ομιλία του είχε θέμα: Γιατί οι Γερμανοί γιορτάζουν ακόμα σήμερα, μετά από 500 χρόνια τον Λούθηρο; Είναι το μήνυμά του ακόμα επίκαιρο; Τα Θεολογικά Δρώμενα δημοσιεύουν την ομιλία του καθηγητή στα γερμανικά και τα αγγλικά.

Ομιλία στα γερμανικά                   Ομιλία στα αγγλικά