Eπιστημονική-ενημερωτική ημερίδα με θέμα «Παιδί, εκπαίδευση και κοινωνικο-οικονομική κρίση»

Στο πλαίσιο του έργου «Υποστήριξη των Εκπαιδευτικών στην αντιμετώπιση των κοινωνικών ανισοτήτων» TOCSIN (Teacher support Confronting Social Inequalities) διοργανώνεται επιστημονική-ενημερωτική ημερίδα με θέμα «Παιδί, εκπαίδευση και κοινωνικο-οικονομική κρίση» Τετάρτη, 25 Μαΐου 2016 Αίθουσα Συνεδρίων Πανεπιστημίου Μακεδονίας. Ακολουθεί το πρόγραμμα της εκδήλωσης.

Πρόγραμμα

17:00 Τα δικαιώματα του παιδιού κατά την περίοδο της κρίσης, Κωνσταντίνος Τσιτσελίκης, Καθηγητής Πανεπιστημίου Μακεδονίας, πρόεδρος της Ελληνικής Ένωσης για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου (ΕΕΔΑ)

17:20 Οι επιπτώσεις της κρίσης στην εκπαίδευση, Δόμνα-Μίκα Κακανά,Φωτεινή, Γκαραγκούνη-Αραίου, Σεβαστή Θεοδοσίου, Αναστασία Μαβίδου, Πολυξένη Μανώλη, Χριστίνα Ρούση, και Κατιφένια Χατζοπούλου. Ερευνητική Ομάδα Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

17:40 Τρόποι αντιμετώπισης των επιπτώσεων της κρίσης στην εκπαίδευση, Σοφία Αυγητίδου, Σόνια Λυκομήτρου, Ελένη Κομίνια και Βασιλική Αλεξίου,  Ερευνητική ομάδα Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας.

Την εκδήλωση θα συντονίσει ο Χρήστος Τσιρώνης, Επίκουρος Καθηγητής Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Θα ακολουθήσει συζήτηση.