Τελετή ἐπιτιμοποίησης τοῦ Καθηγητοῦ Michael Wolter ὡς Ἐπιτίμου Διδάκτορος Θεολογίας, τοῦ Τμήματος Κοινωνικῆς Θεολογίας τῆς Θεολογικῆς Σχολῆς τοῦ Πανεπιστημίου Ἀθηνῶν

Ο Καθηγητής τῆς Καινῆς Διαθήκης στήν Θεολογική Σχολή τοῦ Πανεπιστημίου τῆς Βόννης, Δρ. Michael Wolter, θα αναγορευτεί Ἐπίτιμος Διδάκτορας Θεολογίας, τοῦ Τμήματος Κοινωνικῆς Θεολογίας τῆς Θεολογικῆς Σχολῆς τοῦ Πανεπιστημίου Ἀθηνῶν. Ἡ τελετή αὐτή θά πραγματοποιηθεῖ τήν Τρίτη 17 Μαΐου 2016 στίς 7.00 μ.μ. στήν Κεντρική Αἴθουσα τοῦ Πανεπιστημίου Ἀθηνῶν, στήν ὁδό Πανεπιστημίου 30. Ὁ τιμώμενος Καθηγητής θά μιλήσει μέ θέμα: «Ἡ πραγματικότητα τῆς Πίστεως. Σκέψεις γιά τήν σημασία τῆς Πίστεως στήν Θεολογία τοῦ Ἀποστόλου Παύλου καί τήν Σύγχρονη ἐποχή» Στήν ἐκδήλωση θά παρίστανται φοιτητές τοῦ Τμήματος Ὀρθόδοξης Θεολογίας τοῦ Πανεπιστημίου τοῦ Μονάχου μέ ἐπικεφαλῆς τόν Καθηγητή κ. Κωνσταντίνο Νικολακόπουλο. Ἐπίκαιρους βυζαντινούς ὕμνους θά ψάλλει ἡ Χορωδία τοῦ Τμήματος Κοινωνικῆς Θεολογίας «Ἀπόστολος Παῦλος». Θά διανεμηθεῖ μετάφραση τοῦ κειμένου τῆς ὁμιλίας στή νέα ελληνική. Στούς συμμετέχοντες θά χορηγηθοῦν βεβαιώσεις. Γιά κάθε ἐπιπλέον ἐρώτημά σας μπορεῖτε νά ἀπευθύνεστε στον Πρόεδρο του Τμήματος, Καθηγητή Σωτήριο Δεσπότη καί στόν υπεύθυνο συντονισμού της εκδήλωσης, Λέκτορα Ἀθανάσιο Ἀντωνόπουλο.

Καθηγητής Σωτήριος Δεσπότης (6944761684 καί sotdespo@yahoo.gr).

Λέκτορας Ἀθανάσιος Ἀντωνόπουλος (6979250934 καί aathanasios@yahoo.com).