Εβδομάδα θεολογικού λόγου και τέχνης στο Τμήμα Θεολογίας του ΑΠΘ

afisa_genikiΤο Τμήμα Θεολογίας του ΑΠΘ διοργανώνει μια σειρά από εκδηλώσεις στο πλαίσιο της εβδομάδας θεολογικού λόγου και τέχνης που θα πραγματοποιηθούν κατά το χρονικό διάστημα 17-20 Μαΐου 2016 στους χώρους της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ. Στη διάρκεια της εβδομάδας θεολογικού λόγου και τέχνης θα πραγματοποιηθούν διεθνή επιστημονικά συνέδρια και ημερίδες με τη συμμετοχή ξένων καθηγητών από διάφορα πανεπιστήμια της Ευρώπης, καθηγητών της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ και μεταπτυχιακών φοιτητών του Τμήματος Θεολογίας. Παράλληλα θα πραγματοποιηθούν μουσικοχορευτικές εκδηλώσεις στην αίθουσα τελετών του ΑΠΘ και εκθέσεις αγιογραφίας, φωτογραφίας και έργων σύγχρονης τέχνης. Οι εκδηλώσεις αυτής της εβδομάδας θα ολοκληρωθούν με την αναγόρευση σε επίτιμο διδάκτορα του Τμήματος Θεολογίας του ΑΠΘ του ομότιμου καθηγητή του Πανεπιστημίου του Γκρατς της Αυστρίας κ. Γρηγορίου Λαρεντζάκη. Η είσοδος σε όλες τις εκδηλώσεις είναι ελεύθερη.