Διεθνές Συνέδριο στο Τμήμα Θεολογίας του ΑΠΘ με θέμα «Η ευθύνη της Ορθόδοξης Εκκλησίας για καταλλαγή»

afisa_orthodoxia_katallagiΤο Τμήμα Θεολογίας του ΑΠΘ στα πλαίσια της «Εβδομάδας Θεολογικού Λόγου και Τέχνης, 16-20 Μαΐου» διοργανώνει Διεθνές Συνέδριο την Πέμπτη 19 Μαΐου 2016 με θέμα «Η ευθύνη της Ορθόδοξης Εκκλησίας για καταλλαγή». Το Συνέδριο στοχεύει στην επισήμανση της επείγουσας και επιτακτικής ανάγκης -ενώπιον της επιδείνωσης της οικονομικής, κοινωνικής, κλιματικής και λίαν προσφάτως και της προσφυγικής κρίσης, καθώς και της αυξανόμενης συγκαλυμμένης ή απροκάλυπτης βίας σε όλους τους τομείς σε ολόκληρο τον πλανήτη- να ανταποκριθούν οι χριστιανοί στο αίτημα της καταλλαγής, της συνεργασίας και του διαλόγου. Η Ορθόδοξη Εκκλησία συνεπής στο κήρυγμά της και στην κλήση για καταλλαγή του ανθρώπου με το Θεό, το συνάνθρωπο και τη φύση θεωρεί καθήκον της να την καλλιεργεί «ως δώρο Θεού και πηγή νέας ζωής»  και την κατανοεί πιο συγκεκριμένα ως:

• αποκατάσταση της ορατής ενότητας μεταξύ των Εκκλησιών
  • διάλογο με τις θρησκείες και τους πολιτισμούς
  • ενεργοποίηση για την υπέρβαση της φτώχειας, της περιθωριοποίησης και άλλων μορφών διάκρισης
  • εξομάλυνση της έχθρας και αποκατάσταση της ειρήνης ανάμεσα σε πρόσωπα, ομάδες και λαούς
  • οικολογική ευθύνη

Στο Συνέδριο επίτιμος προσκεκλημένος είναι ο ομότιμος καθηγητής της Ορθόδοξης και Οικουμενικής Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου Karl-Franzens στο Graz της Αυστρίας κ. Γρηγόριος Λαρεντζάκης, ο οποίος προέβαλλε και προβάλλει το οικουμενικό και καταλλακτικό πνεύμα της Ορθοδοξίας και έχει συμβάλει αποφασιστικά στις προσπάθειες του χριστιανικού κόσμου για συνεργασία, συμφιλίωση και ενότητα. Συμμετέχουν καθηγητές από την Αυστρία και τη Γερμανία που γνωρίζουν τον ίδιο και το έργο του. Το Συνέδριο θα ξεκινήσει στις 10:30 και θα φιλοξενηθεί στο Αμφιθέατρο Α΄ της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ.

Δείτε το αναλυτικό πρόγραμμα.