«Η δυναμική της ελληνικής γλώσσας και η παγιωμένη γλώσσα των βιβλικών και λειτουργικών κειμένων»

Η πύλη εκκλησιαστικών ειδήσεων Amen.gr έχει δημοσιεύσει την εισήγηση της καθηγήτριας στο Τμήμα Θεολογίας ΑΠΘ, κυρίας Δήμητρας Κούκουρα στο Γ’ Πανελλήνιο Διεπιστημονικό Συνέδριο, «Επιστήμη και Θρησκεία -Μεταξύ διαλόγου και πολεμικής»,  που διοργάνωσε ο Σύλλογος Μεταπτυχιακών Φοιτητών και Υποψηφίων Διδακτόρων Τμήματος Θεολογίας ΑΠΘ «Απόστολος Ιάσων ο Θεσσαλονικεύς».

«Δεν καταλάβαινα γρυ απ’ ότι έλεγε τούτη η προσευχή (το πάτερ ημών) και μια μέρα είπα στη μάνα μου: «Το ‘πάτ’, μπρε μάννα, ξέρω τι θα πει, μα εκείνο το ‘ερημών’ με μπερδεύει!» Η απορία προέρχεται από τα χείλη παιδιού σχολικής ηλικίας στις αρχές του εικοστού αιώνα. Μετά από έναν αιώνα όσες μετρήσεις έχουν γίνει μέχρι σήμερα με τη χρήση του ερωτηματολογίου, είτε σε μαθητές της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης είτε σε ομάδες ενηλίκων, οδηγούν στα ίδια αρνητικά αποτελέσματα. Τα ευρήματα από τις σύγχρονες εμπειρικές έρευνες αλλά και οι λειτουργικές εκφράσεις που πέρασαν παλαιότερα στην καθημερινή ομιλία συχνά δημιουργούν θυμηδία, συχνότερα όμως θλίψη.

Διαβάστε το κείμενο στον παρακάτω σύνδεσμο: