Τιμητικός τόμος στην αγγλική γλώσσα για τον μακαριστό Πατριάρχη Αντιοχείας Ιγνάτιο Δ’ (1920-2012)

Της Καθηγήτριας του Τμήματος Θεολογίας του ΑΠΘ Δήμητρας Κούκουρα

IgnatΜε τον τίτλο Patriarch Ignatius IV of Antioch-A Great Spiritual Leader of Peace, Dialogue and Reconciliation, Greek Orthodox Patriarchate of Antioch and All East, Archdiocese of Germany and Central Europe-University of Balamand, Cologne 2015, σελ. 300, κυκλοφόρησε στην αγγλική γλώσσα τιμητικός τόμος για τον μακαριστό Πατριάρχη Αντιοχείας Ιγνάτιο Δ’ (1920-2012), μία κορυφαία προσωπικότητα του πνεύματος, που διακρίθηκε στις  διορθόδοξες, διαχριστιανικές και διαθρησκειακές σχέσεις για έξι δεκαετίες μετά το τέλος του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου. Ο ίδιος με  την προσήνεια, την παιδεία, τη σοφία και τη σύνεσή του, βαδίζοντας στα ίχνη των ιδρυτών της Εκκλησίας της Αντιοχείας Αποστόλων Πέτρου και Παύλου και των Σύρων μεγάλων διδασκάλων, αναδείχτηκε ένας εξέχων θρησκευτικός ηγέτης του διαλόγου  Χριστιανών και Μουσουλμάνων στην πολύπαθη Μέση Ανατολή.

Η ιδέα για την έκδοση του τόμου οφείλεται στον Σύρο Μητροπολίτη της Εκκλησίας της Αντιόχειας στη Γερμανία και την Κεντρική Ευρώπη Ισαάκ Μπαρακάτ και τον Μητροπολίτη Σασίμων του Οικουμενικού Πατριαρχείου Γεννάδιο Λυμούρη το έτος 2012, με την επέτειο, τότε, των 50 χρόνων αρχιεροσύνης του Πατριάρχη Ιγνατίου. Το έργο  ολοκληρώθηκε μετά τον θάνατό του (Δεκέμβριος 2012), γεγονός που ερμηνεύει και την ποικιλία των κειμένων που εξαίρουν την προσωπικότητα του ζώντος ή του τεθνεώτος Πατριάρχη και αφιερώνουν αναλόγως τις επιστημονικές τους εργασίες.

Τον τόμο προλογίζει ο Μητροπολίτης Ισαάκ Μπαρακάτ, διδάκτορας του Τμήματος Θεολογίας του ΑΠΘ, ο οποίος στη διατριβή του (Μάιος 2011) παρουσίασε το ομιλητικό έργο του  Πατριάρχη Ιγνατίου Δ’, ενώ την έκδοση χαιρετίζει ο Πατριάρχης Αντιοχείας κ. Ιωάννης. Στα περιεχόμενα του βιβλίου προτάσσεται η βιογραφία του εκλιπόντος από τον Καθηγητή της Εκκλησιαστικής  Ιστορίας του ΑΠΘ Διονύσιο Βαλαή και ακολουθούν οι χαιρετισμοί του Οικουμενικού Πατριάρχη κ. Βαρθολομαίου, των Πατριαρχών Αλεξανδρείας και Ιεροσολύμων κκ Θεοδώρου και Θεοφίλου και των Αρχιεπισκόπων Κύπρου και Αλβανίας κκ Χρυσοστόμου και Αναστασίου. Στη συνέχεια καταγράφονται οι αφιερωματικές εργασίες των Μητροπολιτών Εσθονίας κ. Στεφάνου, Αχελώου κ. Ευθυμίου, Σασίμων κ. Γενναδίου, Προύσης κ. Ελπιδοφόρου και Τελμησσού κ. Ιώβ, των πρωτοπρεσβυτέρων π. Γεωργίου Τσέτση και π. Heikki Huttunen, των Καθηγητών Αντωνίου Ταχιάου, Γεωργίου Γαλίτη, Ivan Zhelev Dimitrov, Πέτρου Βασιλειάδη, Ανέστη Κεσελόπουλου, Paul Meyendorff, Δήμητρας Κούκουρα, Παναγιώτη Σκαλτσή, Νίκης Παπαγεωργίου, Χρήστου Αραμπατζή, Αγγελικής Ζιάκα και του Dr Gabriel Habib.

Ο μακαριστός Πατριάρχης Αντιοχείας κυρός Ιγνάτιος Δ’ διακρίθηκε για τον λιτό βίο, τα πνευματικά χαρίσματα, το ποιμαντικό και μορφωτικό έργο, την οξύνοια της κρίσης, την πολιτική ευθυκρισία και το όραμά του για την Εκκλησία, τα οποία του απέδωσαν υψηλό κύρος και αποδοχή όχι μόνον από τον χριστιανικό αλλά και από τον μετριοπαθή μουσουλμανικό κόσμο και τον κατέστησαν παράγοντα δημιουργικού διαλόγου και καταλλαγής. Η κυκλοφορία του προσεγμένου, σεμνού αφιερωματικού τόμου προς τιμήν και μνήμην του συμπίπτει με μία οδυνηρή περίοδο για την πολύπαθη πατρίδα του Συρία και το πλήρωμα της Εκκλησίας της Αντιόχειας, σε εποχή βαθιάς κρίσης αξιών και ηγετών.

Περιεχόμενα

Metropolitan Dr. Isaac Barakat
PREFACE              9
John X, Greek Orthodox Patriarch of Antioch and All the East        12