Eπιστημονική Ημερίδα με θέμα “Η Θεία Λατρεία ως Μορφωτικό Αγαθό”. Προσεγγίζοντας τη Σημασία της στη Διαδικασία της Αγωγής και της Παιδείας” στο Τμήμα Θεολογίας ΑΠΘ

Αφίσα A4 [205711]Το Τμήμα Θεολογίας ΑΠΘ σε συνεργασία με το Εργαστήριο Παιδαγωγικής του ιδίου Τμήματος, διοργανώνουν την Δευτέρα 21 Μαρτίου 2016 επιστημονική ημερίδα με θέμα “Η Θεία Λατρεία ως Μορφωτικό Αγαθό”. Προσεγγίζοντας τη Σημασία της στη Διαδικασία της Αγωγής και της Παιδείας”. Βασικός στόχος είναι να διερευνηθεί το ερώτημα, εάν η Θεία Λατρεία και με ποιον τρόπο, μπορεί να παρέχει σήμερα στους νέους ανθρώπους έναν ορίζοντα προσανατολισμού, συνιστώντας μία πηγή νοήματος, προκειμένου αυτοί να διαμορφώσουν την προσωπική τους ταυτότητα. Επίτιμος προσκεκλημένος είναι ο Michael Meyer-Blanck, καθηγητής Θρησκευτικής Παιδαγωγικής στο Πανεπιστήμιο της Βόννης (Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn). Η ημερίδα θα ξεκινήσει στις 16:00 και θα φιλοξενηθεί στην αίθουσα του Εργαστηρίου Παιδαγωγικής του Τμήματος Θεολογίας ΑΠΘ.

Δείτε το αναλυτικό πρόγραμμα εδώ.