ΕιρηναίοςΠνευματικό Συμπόσιο, μνήμης και τιμής προς τον αοίδιμο Μητροπολίτη Κισάμου και Σελίνου κυρό Ειρηναίο, με θέμα «ΠΟΛΙΤΙΚΗ και ΘΡΗΣΚΕΙΑ» διοργανώνεται στις 23 Οκτωβρίου 2015 στο Αμφιθέατρο Α΄ στο 2ο όροφο της Θεολογικής Σχολής και ώρα 18:00. Το συμπόσιο είναι καρπός της εγκαινιασμένης συνεργασίας  του Τμήματος Θεολογίας ΑΠΘ με την Ορθόδοξη Ακαδημία Κρήτης, έρχεται σε συνέχεια αντίστοιχου Συμποσίου που πραγματοποιήθηκε το Δεκέμβρη του 2014 στην Κρήτη και αποτελεί ελάχιστο φόρο τιμής στον μεγάλο οραματιστή με την αείφωτο πορεία, Μητροπολίτη Κισάμου κυρό Ειρηναίο.

17.45-18.00 Εγγραφές

18.00-18.30 Χαιρετισμοί

• Εκπρόσωπος της ΑΘΠ του Οικουμενικού Πατριάρχου κ.κ. Βαρθολομαίου Α΄
  • Παναγιώτατος Μητροπολίτης Θεσσαλονίκης κ.κ. Άνθιμος
  • Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κισάμου και Σελίνου κ.κ. Αμφιλόχιος
  • Γεώργιος Καλαντζής, Γενικός Γραμματέας Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων
  • Μιλτιάδης Κωνσταντίνου, Κοσμήτορας Θεολογικής Σχολής ΑΠΘ

18.45-19.00 Ελευθέριος Σκαλίδης, Ομότιμος Καθηγητής Πανεπιστημίου Μακεδονίας: «Ο Επαναστάτης των Συνειδήσεων».

19.00-19.15 Ανδρέας Νανάκης, Μητροπολίτης Αρκαλοχωρίου-Καθηγητής Τμήματος Θεολογίας ΑΠΘ: Κισάμου Ειρηναίος: Επίσκοπος της κοινωνικής πρωτοπορίας και των έργων αγάπης.

19.15-19.30 Κωνσταντίνος Ζορμπάς, Γενικός Διευθυντής ΟΑΚ: Ο Ειρηναίος (Γαλανάκης) εν τη πολιτική μνήμη.

19.30-19.45 Χρυσόστομος Σταμούλης, Πρόεδρος Τμήματος Θεολογίας ΑΠΘ: «Εν ταις αγοραίς και εν ταις πλατείαις». Θρησκεία και πολιτική στις αρχές του 21ου αιώνα.

19.45-200 Στυλιανός Τσομπανίδης, Αναπληρωτής Καθηγητής Τμήματος Θεολογίας ΑΠΘ: Οικουμενικός διάλογος και ειρήνη: προσδιοριστικά της πορείας του Μητροπολίτη Ειρηναίου Γαλανάκη.

20.00-20.30 Συζήτηση. Συντονίζει η κ. Ευαγγελία Αμοιρίδου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Τμήματος Θεολογίας ΑΠΘ

20.30-20.45 Χορήγηση βεβαιώσεων συμμετοχής

Επιστημονική Επιτροπή