Μαθήματα ελληνικής γλώσσας για φοιτητές του «Τιμίου Σταυρού» της Βοστόνης στο Τμήμα Θεολογίας του ΑΠΘ

D90_1

«Να μαθαίνετε τα Ελληνικά ακόμη και τα Αρχαία, για να μπορείτε να καταλαβαίνετε τους Πατέρες της Εκκλησίας μας …» ήταν η συμβουλή που έδωσε ο Μητροπολίτης Διοκλείας κ. Κάλλιστος, πρόσφατος Επίτιμος Διδάκτορας του Τμήματος Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας, ευλογώντας ομάδα 23 σπουδαστών από τη Βοστόνη, λίγο πριν αναχωρήσει από τη Θεολογική Σχολή του ΑΠΘ για τη γενέτειρά του. Οι σπουδαστές παρακολουθούν πρόγραμμα εντατικής διδασκαλίας της ελληνικής γλώσσας διαφόρων επιπέδων και εκπαιδευτικών επισκέψεων σε μνημεία του πολιτισμού, στο περιθώριο της μορφωτικής συνεργασίας της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ με την Ορθόδοξη Θεολογική Σχολή του Τιμίου Σταυρού της Βοστόνης και ειδικότερα του Τμήματος Θεολογίας του ΑΠΘ. Απευθυνόμενος προς τους φιλοξενούμενους σπουδαστές ο Κοσμήτορας της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ Καθ. Μιλτιάδης Κωνσταντίνου τους προέτρεψε να γνωρίσουν καλά την πόλη της Θεσσαλονίκης και την ευρύτερη περιοχή, που αποτελούν ζωντανή μαρτυρία πολλών σελίδων των Πράξεων των Αποστόλων και της Εκκλησιαστικής Ιστορίας. Εξάλλου, ο Πρόεδρος του Τμήματος Θεολογίας Καθ. κ. Χρυσόστομος Σταμούλης εξέφρασε τη χαρά του για τη συνεχή λειτουργία του προγράμματος, που επιπλέον γίνεται αφορμή, ώστε κάθε χρόνο ορισμένοι να επιστρέφουν στη Θεσσαλονίκη για περαιτέρω θεολογικές σπουδές. Απαντώντας στις προσφωνήσεις, ο Καθ. του Τιμίου Σταυρού κ. Τιμόθεος Πατίτσας τόνισε την αξία και τις πολύπλευρες ωφέλειες αυτής της μορφωτικής προσπάθειας διάρκειας τριών εβδομάδων, την οποία εποπτεύει και ενθαρρύνει ο εκ Θεσσαλονίκης ορμώμενος Σεβ. Αρχιεπίσκοπος Αμερικής κ. Δημήτριος και συντονίζουν ο Κοσμήτορας του Τιμίου Σταυρού Καθ. κ. Δημήτριος Σκέδρος, ο ίδιος και η Καθηγήτρια του Τμήματος Θεολογίας του ΑΠΘ κ. Δήμητρα Κούκουρα.