Επιστημονική εκδήλωση για την Πανορθόδοξη Σύνοδο

Στα πλαίσια των μεταπτυχιακών μαθημάτων οικουμενικής κατεύθυνσης του Τμήματος Θεολογίας του ΑΠΘ, των λοιπών επιλεγομένων και μεταπτυχιακών μαθημάτων των καθ. Νίκης Παπαγεωργίου και Στυλιανού Τσομπανίδη, και σε συνεργασία με το Κέντρο Οικουμενικών, Ιεραποστολικών και Περιβαλλοντικών Μελετών “Μητροπολίτης Παντελεήμων Παπαγεωργίου” (CEMES), οργανώνεται επιστημονική εκδήλωση την Δευτέρα, 11 Μαρτίου στις 6 μ.μ. στο Α΄ Αμφιθέατρο της Θεολογικής Σχολής, με θέμα: Η σημασία και σπουδαιότητα της Πανορθοδόξου Συνόδου του 2016. Μια πρώτη επιστημονική καταγραφή και θεολογική εκτίμηση. Την εκδήλωση συντονίζει ο ομότιμος καθ. και πρόεδρος του CEMES Πέτρος Βασιλειάδης, και εκτός των καθηγητών του Τμήματος Θεολογίας θα μιλήσει και ο ομότιμος καθ. της Θεολογικής Σχολής του Sibiu, και ιερεύς του Πατριαρχείου της Ρουμανίας, π. Βασίλειος Mihoc.