Διεθνές Διεπιστημονικό Συνέδριο με θέμα: "Θρησκεία και Βία" στη Θεσσαλονίκη

Σκοπός του συνεδρίου «Θρησκεία και Βία»

Αφίσα JpegΜετά τη ραγδαία αύξηση των συγκρούσεων και της γενικευμένης εξάπλωσης των πράξεων βίας κατά τη δεκαετία μετά το τέλος του ψυχρού πολέμου, το διεθνές αυτό συνέδριο θέτει σε πρώτο πλάνο και μελετά ένα από τα μεγαλύτερα ζητήματα της εποχής μας: τις πολλαπλές σχέσεις και τους δεσμούς που μπορούν να εντοπιστούν ανάμεσα στη θρησκεία και τη βία στις ποικίλες εκφάνσεις της. Ένας σημαντικός αριθμός καθηγητών και ειδικών επί του θέματος θα τοποθετηθεί και θα συζητήσει διάφορες όψεις του ζητήματος, όπως η σχέση του θρησκευτικού με τη βία, ο θρησκευτικός φανατισμός, τα κοινωνικά αίτια της θρησκευτικής βίας, η σχέση της θρησκείας με τον ολοκληρωτισμό, η συμβολή των θρησκευτικών κοινοτήτων στην υπέρβαση του πνεύματος, της λογικής και της πραγμάτωσης  της βίας, καθώς επίσης και πολλά επίκαιρα θέματα με αφορμή τα πρόσφατα γεγονότα που έλαβαν χώρα στη Γαλλία, τη Μέση Ανατολή αλλά και την καθημερινή σύγχρονη ελληνική πραγματικότητα. Τέλος, το συνέδριο θα σφραγίσει μία στρογγυλή τράπεζα διαλόγου, με παρεμβάσεις από εκπροσώπους διαφόρων θρησκειών και ομολογιών με κοινό όραμα έναν κόσμο ειρήνης και αλληλεγγύης.

Ακαδημαϊκές αναζητήσεις

Οι Ακαδημαϊκές Αναζητήσεις αποτελούν μία κομματικά ανεξάρτητη ομάδα φοιτητών και φοιτητριών του Α.Π.Θ. Κύριος στόχος της πρωτοβουλίας αυτής είναι η οργάνωση διεθνών διεπιστημονικών συνεδρίων, στοχεύοντας στη διατήρηση της ενεργητικής και παραγωγικής διαδικασίας της έρευνας. Τα κλειστά σύνορα των ερευνητικών ενδιαφερόντων είναι ‘ανύπαρκτα’, καθώς η εξασφάλιση της διεπιστημονικότητας αποτελεί πρωτεύον συμφωνηθέν στοιχείο. Ζητήματα που βρίσκονται στο επίκεντρο της προσοχής ακαδημαϊκής ή μη ακαδημαϊκής μπορούν να αποτελέσουν αφορμή για μία εκ νέου αναζήτηση, μία συμμετοχική χαρτογράφηση προβλημάτων, προτάσεων και φαινομένων, μία εξολοκλήρου Ακαδημαϊκή Αναζήτηση.

Δείτε το πρόγραμμα του συνεδρίου.