Διεθνής επιστημονική ημερίδα στη Θεσσαλονίκη με θέμα "Φραγκίσκος Α΄ Επίσκοπος Ρώμης-Βαρθολομαίος Α΄ Οικουμενικός Πατριάρχης. Πρότυπα θρησκευτικών ηγετών στον 21ο αιώνα"

programe-bf_Page_1

Διεθνής επιστημονική ημερίδα με θέμα “Φραγκίσκος Α΄ Επίσκοπος Ρώμης-Βαρθολομαίος Α΄ Οικουμενικός Πατριάρχης. Πρότυπα θρησκευτικών ηγετών στον 21ο αιώνα” θα πραγματοποιηθεί στη Θεσσαλονίκη υπό την αιγίδα της Κοσμητείας της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ στις 21 Απριλίου 2015. H ημερίδα θα πραγματοποιηθεί στο αμφιθέατρο Γ΄ του Κέντρου Διάδοσης Ερευνητικών Αποτελεσμάτων (ΚΕ.Δ.Ε.Α) του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (κόκκινο κτήριο).

Πρώτη Συνεδρία 10.00-11.40

Πρόεδρος: Καθηγητής Μιλτιάδης Κωνσταντίνου, Κοσμήτορας Θεολογικής Σχολής ΑΠΘ

Μητροπολίτης Αρκαλοχωρίου, Καστελλίου και Βιάννου, Καθηγητής Ανδρέας Νανάκης, Βαρθολομαίος Α’, παγκόσμια προσωπικότητα.

Καθηγητής Pablo Argarate, The New Bishop of Rome: A Revolution?

Αν. Καθηγητής Παναγιώτης Υφαντής, Αναδεικνύοντας το ανθρώπινο πρόσωπο της Εκκλησίας. Η χριστοκεντρικότητα της ποιμαντικής διακονίας του  πάπα Φραγκίσκου.

Αν. Καθηγητής Στυλιανός Τσομπανίδης, Ο «οικουμενικός λόγος» του Πατριάρχη Κωνσταντινουπόλεως Βαρθολομαίου

Ομ. Καθηγητής Γρηγόριος Λαρεντζάκης, Η «επικοινωνία» των επισκόπων Ρώμης – Κωνσταντινούπολης. Συνέχειες και ασυνέχειες.

11.40-12.00 Διάλειμμα – Καφές

Δεύτερη Συνεδρία 12.00-13.00

Πρόεδρος: Επ. Καθηγητής Νίκος Μαγγιώρος

Σεβ. Αρχιεπίσκοπος Καθολικών Κέρκυρας Ιωάννης Σπιτέρης, “Η Χαρά του Ευαγγελίου”: Η εικόνα της Εκκλησίας σε μια πορεία διαλόγου.

Ομ. Καθηγητής Πέτρος Βασιλειάδης, “Η Χαρά του Ευαγγελίου”: Μια Ορθόδοξη ιεραποστολική αποτίμηση.

Επ. Καθηγητής Χρήστος Τσιρώνης, “Η Χαρά του Ευαγγελίου”: Κοινωνική και ηθική θεώρηση.

Institute for Ecumenical Theology, Eastern Orthodoxy, and Patristics – Faculty of Catholic Theology UNIVERSITY OF GRAZ

Τομέας Εκκλησιαστικής Ιστορίας,  Χριστιανικής Γραμματείας, Αρχαιολογίας και Τέχνης – Τμήμα Θεολογίας ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ