π. Βασίλειος Καλλιακμάνης, Μαθητεύοντας στο Ευαγγέλιο της Κυριακής. (Κείμενο, νεοελληνική απόδοση, θεολογική και κοινωνική προσέγγιση), έκδοση Ιεράς Μητροπόλεως Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως, Θεσσαλονίκη 2011.

Το πρόσφατο βιβλίο του π. Βασιλείου Καλλιακμάνη που εκδόθηκε από την Μητρόπολη Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως είναι ένα Κυριακοδρόμιο, το οποίο περιλαμβάνει κείμενο και σχόλια στις 52 ευαγγελικές περικοπές, οι οποίες διαβάζονται σε όλη τη διάρκεια του εκκλησιαστικού έτους. Η δομή των ενοτήτων περιλαμβάνει κείμενο, νεοελληνική απόδοση και σχόλια. Το κείμενο της Κ.Δ. που χρησιμοποιήθηκε είναι εκείνο της πατριαρχικής έκδοσης, ενώ η μετάφραση είναι από τις εκδόσεις της Μητροπόλεως Νικοπόλεως και Πρεβέζης με ορισμένες αλλαγές. Τα θεολογικά και κοινωνικά σχόλια που ακολουθούν δημοσιεύονταν κατά το παρελθόν (2009) από τον π. Βασίλειο σε ειδική στήλη της εφημερίδας «Μακεδονία» της Θεσσαλονίκης. Κάθε Κυριακή η Μακεδονία φιλοξενούσε κείμενο του συγγραφέα, σχετικό με το ευαγγελικό ανάγνωσμα της ημέρας. Σημειώνεται ότι στα σχόλια των περικοπών παρατίθενται συχνά και αποσπάσματα από τη μετάφραση της Κ.Δ. των τεσσάρων καθηγητών. Ο π. Βασίλειος ως πανεπιστημιακός δάσκαλος, αλλά κυρίως ως ποιμένας και λειτουργός με βαθιά και επίκαιρη γνώση των θεμάτων της ηθικής και της ποιμαντικής, ανταποκρίθηκε στις ανάγκες της Εκκλησίας με τη συγγραφή όχι εξαντλητικών ερμηνευτικών σχολίων στις συγκεκριμένες ευαγγελικές περικοπές, αλλά χαρίζοντας τη δυνατότητα σε κληρικούς και λαϊκούς να έχουν στα χέρια τους ένα πολύτιμο βοήθημα για την κατανόηση του βιβλικού λόγου στην εποχή μας.