«Εισαγωγή στην Ορθόδοξη Θεολογία και Ζωή»: Πρόγραμμα e-learning ΕΚΠΑ

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών στο πλαίσιο των Προγραμμάτων Συμπληρωματικής εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης (e-learning) του οικείου Κέντρου Συνεχιζόμενης Εκπαίδευσης και Επιμόρφωσης συνεχίζει για τρίτη συνεχή χρονιά τη διάθεση του προγράμματος «Εισαγωγή στην Ορθόδοξη Θεολογία και Ζωή».

Το πρόγραμμα εκπόνησαν και συντονίζουν καθηγητές των Θεολογικών Σχολών Αθηνών και Θεσσαλονίκης (Σεβ. Μητροπολίτης Μεσσηνίας Χρυσόστομος Σαββάτος, Μιλτιάδης Κωνσταντίνου, π. Βασίλειος Καλλιακμάνης, Παναγιώτης Υφαντής κ.ά.). Απαρτίζεται από τέσσερεις θεματικές ενότητες: α) Γένεση και διαμόρφωση της Ορθόδοξης Εκκλησίας, β) Εισαγωγή στην Ορθόδοξη Θεολογία, γ) Ορθόδοξη Παράδοση και Λατρευτική Ζωή και δ) Ορθόδοξη Θεολογία και Σύγχρονος Κόσμος.

Η χρονική διάρκεια του εκπαιδευτικού προγράμματος «Εισαγωγή στην Ορθόδοξη Θεολογία και Ζωή» είναι 4 μήνες και μετά από επιτυχή συμμετοχή δίνεται Πιστοποιητικό επιμόρφωσης. Νέες ενάρξεις μαθημάτων: 19/01/2015 και 16/02/2015.

Δείτε περισσότερες πληροφορίες στο σύνδεσμο.