Επιστημονικό Συνέδριο με θέμα: «Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός: Ο Αγιορείτης φωτιστής του Γένους»

323H Ιερά Μεγίστη Μονή Βατοπαιδίου και η Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης διοργανώνουν Θεολογικό Επιστημονικό Συνέδριο με θέμα:  «Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός: Ο Αγιορείτης φωτιστής του Γένους» που θα πραγματοποιηθεί στο Συνεδριακό Αμφιθέατρο του Ιδρύματος «Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς» στην Πυλαία Θεσσαλονίκης (Ανωτάτη Εκκλησιαστική Ακαδημία)  στις 9-10 Δεκεμβρίου.

Τρίτη 9 Δεκεμβρίου 2014

18:00 Προσφωνήσεις – Χαιρετισμοί

18:20 Κήρυξη της έναρξης των εργασιών του Συνεδρίου από τον Παναγιώτατο Μητροπολίτη Θεσσαλονίκης κ.κ. Άνθιμο

18:30 Εναρκτήρια εισήγηση του Γέροντος Εφραίμ, Καθηγουμένου της Ι.Μ. Μονής Βατοπαιδίου, «ο Άγιος Κοσμάς Ο Αιτωλός ως Αγιορείτης»

19:00 Θεατρική παράσταση, «Κοσμάς ο Αιτωλός, ο Άγιος που σκόρπιζε φως κι ελπίδα». Σενάριο: Χριστιανική Εστία Πατρών. Σκηνοθεσία: Κουτσόπουλος Ανδρέας, Κονέ Αικατερίνη. Τους ρόλους ερμηνεύουν μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων «Απόστολος Παύλος» Ισθμού Κορίνθου

20:00 Κέρασμα

Τετάρτη 10 Δεκεμβρίου 2014

06:30 Όρθρος – Θεία Λειτουργία στον Ιερό ναό Πάντων των έν Θεσσαλονίκη Αγίων. Θα ψάλλει ο χορός των «Θεσσαλονικέων Ύμνωδών» με χοράρχη τον Ιωάννη Λιάκο

09:15 Καφές – Κέρασμα

Α’ Συνεδρία: Πρόεδρος Θεόδωρος Γιάγκου, Πρόεδρος Τμήματος Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας Α.Π.Θ.

09:30 Μητροπολίτης Προικοννήσου κ. Ιωσήφ, «Το εκκλησιαστικό φρόνημα του Αγίου Κοσμά του Αιτωλού»

09:50 Πρωτοπρεσβύτερος Γεώργιος Μεταλληνός, «Ο Άγιος Κοσμάς Αιτωλός για την Ευρώπη»

10:10 Βασίλειος Τσίγκος, «Ο Άγιος Κοσμάς o Αιτωλός ως θεολόγος της Ορθοδόξου Εκκλησίας»

10:30 Συζήτηση

11:00 Διάλειμμα – Κέρασμα

Β’ Συνεδρία: Πρόεδρος Γεώργιος Μαντζαρίδης, Ομότιμος Καθηγητής Θεολογικής Σχολής Α.Π.Θ.

11:30 Χρήστος Βασιλόπουλος, «Διαχρονικά γνωρίσματα της παιδαγωγικής επικοινωνίας του Αγίου Κοσμά του Αιτωλού»

11:50 Παναγιώτης Υφαντής. «Η παρουσία της ετερότητας στις Διδαχές του Αγίου Κοσμά του Αιτωλού»

12:10 Συζήτηση

Γ’ Συνεδρία: Πρόεδρος Πρωτοπρεσβ. Γρηγόριος Σταμκόπουλος, Πρόεδρος της Ανωτάτης Εκκλησιαστικής Ακαδημίας Θεσσαλονίκης

12:30 Αρχιμ. Δημήτριος Αργυρός, «Ιστορικά στοιχεία από τα αρχεία της Βενετίας για τον Άγιο Κοσμά τον Αιτωλό και η αγιοκατάταξή του»

12:50 Συμεών Πασχαλίδης, «Η απήχηση της μορφής, του έργου και του μαρτυρίου του Αγίου Κοσμά στους συγχρόνους του»

13:10 – 13:30 Συζήτηση

Δ’ Συνεδρία: Πρόεδρος Χρυσόστομος Σταμούλης, Πρόεδρος του Τμήματος Θεολογίας Α.Π.Θ.

17:30 Γεώργιος Μαντζαρίδης, «Εκκλησιαστική ακρίβεια και οικονομία κατά τον Άγιο Κοσμά τον Αιτωλό»

17:50 Πρωτροπρεσβύτερος Βασίλειος Καλλιακμάνης, «Ο κενωτικός χαρακτήρας της ιερωσύνης κατά τον Άγιο Κοσμά τον Αιτωλό»

18:10 Συζήτηση

18:30 Διάλειμμα – Κέρασμα

Ε’ Συνεδρία: Πρόεδρος Μητροπολίτης Κίτρους και Κατερίνης κ. Γεώργιος

19:00 Μιχαήλ Τρίτος, «Άγιος Κοσμάς Αιτωλός και Αλή Πασάς»

19:20 Μιχαήλ Παντούλας, «Άγιος Κοσμάς Αιτωλός: Τα εικονογραφικά από το έτος του μαρτυρίου έως την αγιοκατάταξη (1779-1961)».

19:40 Συζήτηση

20:00 Πορίσματα Συνεδρίου

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

Π. Βασίλειος Καλλιακμάνης, Καθηγητής της θεολογικής Σχολής του Α.Π.Θ., Μιχαήλ Τρίτος, Καθηγητής της θεολογικής Σχολής του Α.Π.Θ., Πέτρος Παναγιωτόπουλος, δρ. θεολογίας, φυσικός.